e-books a meziknihovní výpůjční služby

Text dotazu

Dobrý den,
prosím o radu, jak postupovat v případě, že pro svého uživatele potřebuji
knihu, která je v ČR dostupná pouze v elektronické podobě na základě
licence jiné informační instituce (nebo se jedná o e-born dokument).
Existuje i jiná možnost, než mu doporučit individuální registraci v
knihovně, která danou databází disponuje?

Odpověď

Dobrý den,
bohužel, licencované databáze jsou svou licencí vázány pouze na knihovnu, která je předplácí. Poskytování obsahu licencovaných databází uživatelům, kteří nejsou členy knihovny, která je předplácí, není v rámci licence možné.
Přes meziknihovní službu je možné poslat pouze obsah či několik stran, aby si uživatel udělal představu, zda kniha odpovídá jeho zájmu.
Pro přístup k plnému textu e-knihy (která je součást licen. databáze) je nezbytné vlastnit čtenářský průkaz knihovny, která databázi nabízí. Velmi často jsou tyto databáze dostupné pro držitele platného čtenářského průkazu i přes vzdálený přístup, tzn. že uživatel nemusí pracovat s databázemi pouze v prostorách knihovny, ale má k plnému textu přístup i z jakéhokoliv počítače s internetem (pro práci s databázemi je pouze nutné přihlásit se pomocí ID a hesla uvedeného na čtenářském průkazu) - v Národní knihovně ČR - viz vzdálený přístup:
http://www.nkp.cz/pages/page.php3?nazev=Licencovane_online_databaze&submenu3
=104.