e-books a meziknihovní výpůjční služby

prosím o radu, jak postupovat v případě, že pro svého uživatele potřebuji
knihu, která je v ČR dostupná pouze v elektronické podobě na základě
licence jiné informační instituce (nebo se jedná o e-born dokument).
Existuje i jiná možnost, než mu doporučit individuální registraci v
knihovně, která danou databází disponuje?

bohužel, licencované databáze jsou svou licencí vázány pouze na knihovnu, která je předplácí. Poskytování obsahu licencovaných databází uživatelům, kteří nejsou členy knihovny, která je předplácí, není v rámci licence možné.
Přes meziknihovní službu je možné poslat pouze obsah či několik stran, aby si uživatel udělal představu, zda kniha odpovídá jeho zájmu.
Pro přístup k plnému textu e-knihy (která je součást licen. databáze) je nezbytné vlastnit čtenářský průkaz knihovny, která databázi nabízí. Velmi často jsou tyto databáze dostupné pro držitele platného čtenářského průkazu i přes vzdálený přístup, tzn. že uživatel nemusí pracovat s databázemi pouze v prostorách knihovny, ale má k plnému textu přístup i z jakéhokoliv počítače s internetem (pro práci s databázemi je pouze nutné přihlásit se pomocí ID a hesla uvedeného na čtenářském průkazu) - v Národní knihovně ČR - viz vzdálený přístup:
=104.

Informace o knihovně