Dům v ulici Na Moráni

Text dotazu

Prosím,nedalo by se něco zjistit o domě,který stával před 14.2.1945 na rohu ulic Na Moráni a Gorazdova/tehdy Podskalská?V tom domě bydlela moje maminka a od ní se už bohužel nic nedozvím

Odpověď

Dobrý den,

nynější vltavský břeh Horního Nového města, je starý přibližně sto let. Nachází se v lokalitě, která byla v minulosti obydlena a využívána místními rybáři a později  plavci a voraři, dřevaři, tesaři a pískaři, ale také ledaři, dávno před vznikem Nového Města.

Dne 11. února 1893 byl v Praze vydán asanační zákon. Byl založen na myšlence ozdravění prostředí vltavských břehů, zejména Podskalí.

Moderní výstavba souvisela s řešením Palackého náměstí, okolí Emauz a celého prostoru nábřeží. Na architektonických návrzích se podílelí architekti Bohumil Hübschmann, od roku 1902 Alois Dryák, Pavel Janák a Vlastimil Hofman.

Původní a jediná ulice Podskalí, od roku 1870 Podskalská, byla zastavěna jen na východní straně, směrem k západu byla otevřena k náplavcem k přístavům, k ohradám s dřívím, k řece.

Dnešní podobu  získala ulice Podskalská asanací na přelomu 19. a 20. století. Poslední domy zanikly na okraji Podskalí v letech 1924-26 při stavbě nových budov proti Palackého mostu.

Současná Podskalská ulice při pravém vltavském břehu kopíruje Rašínovo nábřeží mezi železničním a Palackého mostem.

Bývala delší, pokračovala až k Jiráskovu mostu. Od roku 1947 tato část ulice získala pojmenování podle pravoslavného biskupa Gorazda.

K historii pro Vás památného domu jsme prohlédli a doporučujeme ke studiu následující publikace :

Z fondu Národní knihovny , http://www.nkp.cz, záložka Katalogy a databáze, báze NKC :

[Č.záznamu: 000904268]

Zmizelá Praha. II, Podskalí / Václav Vojtíšek. -- Praha : F. Topič, [1919]. -- 8 s., 37 s. obr. příl. ; 8°

V.Štech, Z.Wirth, V.Vojtíšek : Zmizelá Praha. Díl I. Staré a Nové město s Podskalím. Praha : Paseka 2002 (mj. obsahuje plán Podskalí a další obrazové/ fotografické přílohy, i soupisy zmizelých staveb).

A.Ederer. Ulice a uličky Nového Města pražského a Vyšehradu. Praha : Milpo Media 2007

A.Ederer. Náměstí, trhy a plácky staré Prahy. Praha : Milpo Media 2002

Dále se můžete obrátit na :

http://www.muzeumprahy.cz/knihovna-muzea-hlavniho-mesta-prahy/

Fotografie Staré Prahy jsou také uložené v Archivu hlavnímu města - http://www.ahmp.cz/index.html?mid=40.