Dům Pařížská 26

Text dotazu

Dobrý den,
bylo by možné získat informace o budově na adrese Pařížská 26, P-1. Firma je majitelem tohoto domu a bohužel nemáme k dispozici žádné dokumentace, z kterých bychom se dozvěděli nějakou historii.

Totéž bych se chtěla zeptat na budovu na Míšešnké 9, P-1. O tomto domu jen vím, že začátkem 18. století zde byl malostranský řeznický cech.

Odpověď

Dobrý den,

K oběma objektům zasíláme následující informace:

Čp. 74/III

Praha 1, Malá Strana. Míšeňská 9

Pozdně klasicistní novostavba na místě někdejších jatek z r. 1856, provedená podle plánu stav. Josefa Liebla a upravovaná v r. 1872.

V místě dnešní Míšeňské ulice stály staré malostranské jatky, zbořené při vytyčování nové ulice. Po rozdělení Thunovské zahrady koupil v r. 1707 parcelu malostranský řeznický cech a nechal zde vybudovat jatky nové. Jsou popsány ve visitačních tabelách z r. 1726 a jejich podobu zachycuje ještě Langweilův model Prahy z r. 1831: byla to jednopatrová budova a další dva cechovní domky. Koncem 30. let 19. století byly tyto objekty zbořeny a na jejich místě (s využitím části přízemí a sklepa)postavil v r. 1856 stav. J.

Liebl dvoupatrový dům. V roce 1872 byla spojena hlavní budova s vých.

Křídlem. Oprava fasády proběhla v roce 1953.

Nárožní dvoupatrovou budovu kryje sedlová zvalbená střecha se dvěma vikýři.

Pětiosá uliční fasáda je hladká, její strohost vylehčuje kvalitní klasicistní výzdoba s motivem roset, palmet, festonů v parapetech, konsolách, suprafenestrách. V přízemí zprava je umístěn půlkruhově zaklenutý vstup a dále čtaři velká kruhová půlkruhová okna ve štukových šambránách. Na kordonovou plochou římsu navazují obdélná pole parapetů(s rozvilinovými festony na 2. - 4. Ose)po průběžnou podokenní římsou. Okna 1.p. rámují profilované šambrány, doplňují nadokenní přímé římsy na konsolách, v suprafenestrách zdobené rosetami. Okna ve 2.p. mají přímé podokenní římsy na konsolách. Zprava navazuje na budovu ohradní zeď s lichou arkádou a segmentově ukončenými dvoukřídlými vraty, za ní dále přízemní trojosá fasáda dvorního přístavku, se třemi širokými segmentově zaklenutými otvory.

Meziokenní ploše jsou předloženy pilatry, nesoucí korunní římsu a zděnou atiku. Vých. dvorní fasáda nese prosklené pavlače, jinak jsou dvorní fasády architektonicky nezajímavé.

Parcela byla zastavěna hl. budovou nepravidelného lichoběžného tvaru a dvorním křídlem. Jediný valeně klenutý sklepje přístupný z domu čp. 73/III.

Na vstupní chodbu navazuje zprava jednoramenné dřevěné schodiště, zleva plochostropé místnosti uličního traktu. Valeně zaklenuta je jedna místnost ve dvorním traktu  a přízemí vých. Křídla. Patra zůstala plochostropá.

Zdroj: Vlček, Pavel a kol. Umělecké památky Prahy. Malá Strana. Vyd. 1.

Praha: Academia, 1999. 685 s. ISBN 80-200-0771-7.

Čp. 130/26

Praha 1, Josefov, Pařížská

Bohužel o tomto objektu se nám podařily nalézt pouze kusé informace.

Pařížská třída (Staré Město, Josefov)

Nově vzniklá komunikace po asanaci Židovského Města, která nemá souvislost s předchozí uliční sítí. Původně (1901) se nazývala Mikulášská a teprve v roce

1926 získala dnešní pojmenování, změněné jen v době okupace (1940 - 45) na Norimberskou a v l. 1946 - 47 na Třídu 5. Května.

Zdroj: Vlček, Pavel, ed. a kol. Umělecké památky Prahy. Staré Město, Josefov. Vyd. 1. Praha: Academia, 1996. 639 s. ISBN 80-200-0563-3.

Pařížská

Její obě strany tvoří souvislé řady eklektických i secesních činžáků, které po obnově v 60. a 90. letech 20 stol. Vytvářejí reprezentační vzhled významné obchodní tepny, která se tu v té době vytvořila. Hned vedle kostela je novobarokní dům čp. 1073 - 1, č.1, postavený v roce 1902 na parcele někdejšího kláštera arch. J.Koulou, majitelem tohot domu. - Další dům, č. 3, kombinace secese a nového baroka, je z let 1901 - 1902 od R. Koukola.

Sousední dům č. 5 postavila firma M. Blecha v čistém secesním slohu. Další, č. 7 a č. 9, jsou z l. 1902 -04 od arch. Vejrycha. - V čísle 9, kdysi obchodní společnosti Merkur, je na nároží bysta operního pěvce O. Mařáka, dílo sochaře J. Kavana a arch. B. Hanákaz r. 1974. Na domě jsou reliéfy Světadílů od A.Poppa. - Na dům č. 9 navazují pak další, a to č. 11 od A.

Makovce, postavený roku 1902 secesně, a č. 13, součsný s ním, avšak pseudorenesanční, od J. Vejrycha. - Další dům , č.15, z ateliéru M. Blechy z r. 1906 je secesní. - Sousední, č. 17 navrhl arch. R. Klenka z Vlastimilu a F. Weyr z r. 1906, je secesní, bohatě členitý.  - Následuje Staronová synagoga s parčíkem, v němž je bronzová plastika s Mojžíšem, a za parčíkem pak hledí do sadu dům č. 19, v němž bývala restaurace U reduty, rohový secesně historizující dům od B. Bendelmayera z l. 1905 - 07. - V posledním bloku před mostem Svatopluka Čecha jsou zajímavé domy č. 21 od Č. Křičky z r. 1905 a č. 23 od A. Makovce z r. 1906. Na samém rohu této strany Pařížské třídy stojí budova býv. Mezinárodního svazu studenstva, č. 25, dílo arch. S.

Hubičky. Na nároží domu je alegorická plastika od J. Babíčka a vedle vstupu pamětní deska  od Z. Kolářského, připomínající 17. listopad 1939. - Na protější straně téže třídy vedle hotelu Intercontinental jsou pseudorenesanční domy č. 20 - 28 od K. Maška, E. Dvořáka a J. Vejrycha, jež pocházejí z doby kolem roku 1906.

Další zajímavý dům je objekt č. 16z ateliéru M. Blechy, bohatě členitý, secesní, z r. 1906, na průčelí pamětní deska s bystou malíře Rudolfa Kremličky od Z. Hoška a Z. Edla z r. 1988. - Další, č. 14 - 12 jsou pseudobarokní z l. 1902 - 1903 od E. Dvořáka. - Nárožní č. 10 postavili roku

1902 arch. J. Vejrych a E. Dvořák. - Od téhož je č.8, pseudoklasicistní, nejstarší v této třídě, postavený již r. 1889. Dům č. 6, v němž jsou kanceláře Čedoku, pochází od arch. F. Buldry z r. 1902. - Další , č. 4 , postavil A. Dlabač v r. 1895. Poslední, na rohu Staroměstského náměstí, je dům čp. 934, dnes v bloku budov Ministerstva pro místní rozvoj, postavený arch. R. Kříženeckým novobarokně.

Zdroj: Poche, Emanuel a Janáček, Josef. Prahou krok za krokem:

uměleckohistorický průvodce městem. 3., aktualiz. a dopl. vyd. Praha:

Paseka, 2001. 533 s. ISBN 80-7185-373-9.

Jestliže Vás toto téma i nadále bude zajímat, obraťte se na Národní památkový ústav (http://www.npu.cz/pro-odborniky/narodni-pamatkovy-ustav/kontakty/ ), Magistrát hlavního města Prahy (http://www.praha.eu/jnp/cz/portalova_rodina/o_praha_eu/kontakty/index.html

), anebo Archiv hlavního města Prahy (http://www.ahmp.cz/index.html?mid=11

).