duha

Text dotazu

Dobrý den, Mám jednu otázku a to: proč je duha kulatá? Děkuji,

Odpověď

Dobry den, dotaz z oblasti fyziky, kam Vas zajem o duhu patri, by bylo lepsi smerovat napr. do Fyzikalni odpovedny, kde na podobny dotaz jiz odpovidali, viz nize.
Na Vase dotazy z oblasti fyziky jsou pripraveni odpovidat odbornici z Matematicko-fyzikalni fakulty v Praze.
http://fyzweb.cz/odpovedna/index.php?hledat=duha,
http://fyzweb.cz/odpovedna/poloz_dotaz.php

"Duha je optický jev, který se skládá ze světla různých barev přicházejících do oka (či jiného čidla) z různých směrů v důsledku odrazu slunečního světla na kapičkách deště. Aby došlo k těm "správným" (duhu tvořícím) odrazům, je třeba, aby se kapičky deště nacházely zhruba 42° (resp. okolo 50° pro sekundární duhu) odkloněny od osy Slunce-pozorovatel. Tuto podmínku splňuje kružnice (tedy přesněji hranice prostorového úhlu) se středem na ose Slunce-pozorovatel, na opačné straně, od pozorovatele, než je Slunce. Z letadla, vysoké věže, ... by tedy bylo možné pozorovat duhu jako kružnici (přesněji mezikruží) s rozměrem zhruba 85 úhlových stupňů (2x 42°)"

Take ruzne dalsi odkazy na webu, viz odkazy nize, Vam pomohou vyresit "zahadu", kterou sledujete.
http://fyzweb.cuni.cz/odpovedna/indexprn.php?od=80&kolik=15&kategorie=jevy+okolo+n%E1s
http://scienceworld.cz/fyzika/proc-je-duha-kulata-respektive-polokruhovita-3999

Dalsim zdrojem informaci jsou ruzne prirodovedne encyklopedie pro deti i dospele, z jedne z nich cituji:

S. 30: "Slunecni svetlo je smesici cervene, oranzove, zlute, zelene, modre, indigo a fialove barvy.Pokud dojde k lomu svetla (pozn. lze navodit pokusem s hranolem nebo sklenici vody) rozlozi se na techto sedm barev. Jako male hranolky pusobi mnoho milionu destovych kapicek, ktere padaji pri desti. Kazda z nich rozklada svetlo na jeho zakladni casti. Tak vznikne pestry pas, ktery vytvori na obloze oblouk...."
Zdroj: CRUMMENERL, Rainer. Pocasi. Plzen: Fraus, 2007. Lektoroval a doplnil Vladimir Seifert.

Obor

Fyzika a příbuzné vědy

Okres

--

Knihovna

Národní knihovna ČR

Datum zadání dotazu

29.04.2009 15:03

Přidat komentář

Pokud chcete přidat komentář, zadejte jej do formuláře níže. Nejsou povoleny žádné formátovací značky. Adresy na web nebo emailové adresy budou automaticky transformovány na aktivní odkazy. Komentáře jsou moderovány.

Kolik je 10 + 4?

Hledání v archivu