Dublin Core

Text dotazu

Dobrý den, několikrát jsem se setkala s pojmem Dublin core a netuším co se pod tímto heslem skrývá. Mohli by jste mi poradit o co jde nebo kde hledat? Děkuji za pomoc.

Odpověď

Dobrý den, výrazem Dublin Core se označuje standardizované metadatové schéma pro popis informačních zdrojů, zejména elektronických a internetových, které umožňuje především jejich snadnější vyhledávání. Metadata jsou vlastně data o datech, tzn. že popisují nějaký primární dokument (datový soubor, WWW stránku, digitální objekt apod.). Souborem metadat je např. i knihovní katalog, který pomocí bibliografických údajů (autor, název, rok vydání atd.) popisuje knihy nebo jiné dokumenty, aby bylo možné je snadno a rychle vyhledat. Podobně funguje i Dublin Core, který je také souborem atributů nebo prvků pro popis el. zdrojů - základní DC jich obsahuje 15 (název, předmět, popis, typ, zdroj, vztah, pokrytí, tvůrce, vydavatel, přispěvatel, práva, datum vydání, formát, identifikátor a jazyk). Tyto základní prvky lze ještě specifikovat kvalifikátorem (kvalifikovaný Dublin Core).

Více se dozvíte např. na následujících stránkách:

http://dublincore.org/
http://www.ics.muni.cz/dublin_core/index.html
http://www.mzk.cz/DC/rufis2000.html
http://www.xml.com/pub/a/2000/10/25/dublincore/index.html

Obor

Knihovnictví, informatika, všeobecné, referenční literatura

Okres

--

Knihovna

Národní knihovna ČR

Datum zadání dotazu

15.11.2007 11:38

Přidat komentář

Pokud chcete přidat komentář, zadejte jej do formuláře níže. Nejsou povoleny žádné formátovací značky. Adresy na web nebo emailové adresy budou automaticky transformovány na aktivní odkazy. Komentáře jsou moderovány.

Kolik je 10 + 4?

Hledání v archivu