dramatický text

Text dotazu

Dobrý den,
píši bakalářskou práci, která pojednává o možnosti dramatického textu jako samostatného umění, kde budu srovnávat dramatický text závislý na inscenování a dramatický text jako samostatné umělecké dílo. Prosím o doporučení literatury. Budu vycházet především z Veltruského Drama jako básnické dílo a ze Zichovy Estetiky dramatického umění. Použiji také Aristotelovu Poetiku a Veltruského Příspěvky k teorii divadla. Mimo jiné bych potřebovala také nějakou literaturu o Pražském lingvistickém koužku. Děkuji za odpověď.

Odpověď

Dobrý den,

 k Vašemu tématu uvádíme několik příkladů záznamů o literatuře vyhledané v bázi NKC, http://www.nkp.cz, záložka Katalogy a databáze:

[Č.záznamu: 001699745]

Tvorba dramatického textu a její pedagogické aplikace / Eva Brhelová. -- Vyd. 1.. -- Brno : Janáčkova akademie múzických umění, 2006. -- 285 s., [7] l. obr. příl. : il. (některé barev.), portréty, faksim. ; 30 cm

[Č.záznamu: 001799120]

Úvod do studia divadla [elektronický zdroj] : studijní text pro kombinované studium / Libor Vodička. -- Olomouc : Univerzita Palackého v Olomouci, 2007. -- 1 CD-ROM : čb. ; 12 cm

[Č.záznamu: 001634657]

Co skrývá text : dramaturgicko-režijní úvahy nad oblíbenými literárními předlohami divadla pro děti, dětského a mladého divadla / Luděk Richter. -- Vyd. 1.. -- Praha : Dobré divadlo dětem, 2005. -- 128 s. ; 21 cm

[Č.záznamu: 001783390]

Jak napsat dobrý scénář : základy scenáristiky / Syd Field ; [z anglického originálu ... přeložil Lukáš Houdek]. -- Vyd. 1.. -- V Praze : Rybka, 2007. -- 277 s. ; 21 cm

[Č.záznamu: 001495706]

Jazyk jako prostředek komunikace : studijní text / Karel Dvořák. -- 1. vyd.. -- České Budějovice : Vysoká škola evropských a regionálních studií, 2004. -- 80 s. ; 25 c

[Č.záznamu: 001751463]

Přednášky o divadle a umění : habilitační a profesorské přednášky pedagogů Divadelní fakulty JAMU v letech 1990-2007 / [uspořádali Josef Kovalčuk ... et al.]. -- 1. vyd.. -- Brno : Janáčkova akademie múzických umění v Brně, 2007. -- 487 s. : portréty ; 24 cm

[Č.záznamu: 000534514]

Řecké divadlo klasické doby / Eva Stehlíková. -- Praha : Ústav pro klasická studia, 1991. -- 130 s. ; 21 cm

[Č.záznamu: 002480407]

Moc slova : koncepce jazyka a řeči v prozaických textech Věry Linhartové / Michaela Křivancová. -- Vyd. 1.. -- Praha : Akropolis, 2013. -- 135 s. : il. ; 21 cm

[Č.záznamu: 001791381]

Průvodce po literárním řemesle : (základy tvůrčího psaní) / František Hrdlička. -- 2., dopl. vyd.. -- Praha : Akropolis, 2008. -- 197 s. ; 20 cm

   Obsahuje bibliografii, bibliografické odkazy a rejstříky

Č.záznamu: 002446002]

Srozumitelné vyjadřování / Inghard Langer, Friedemann Schulz von Thun, Reinhard Tausch ; [z německého originálu ... přeložila Dagmar Brejlová]. -- Vyd. 1.. -- Praha : Grada, 2013. -- 229 s. : il. ; 21 cm

Dále doporučujeme využít oborové knihovny :

knihovna DAMU, http://www.amu.cz/cs/info-sluzby/knihovny-amu/knihovna-damu/katalog-knihovny-damu

knihovna Divadelního ústavu, http://www.idu.cz/cs/knihovna-divadelniho-ustavu