Draho, obec Chleby

Text dotazu

Dobry den,nevim jestli jsem tu spravne ale mam dotaz: pochazim z vesnicky Draho patri pod obec Chleby a lezi v okrese Nymburk.Chtel bych se neco o ni dozvedet z historickych zaznamu, ale nevim kde. Poradte, dekuji moc.

Odpověď

Dobrý den, informace o archivních materiálech obce můžete získat na Obecním úřadě obce Chleby, kontaktní informace naleznete na adrese
http://portal.gov.cz/wps/portal/_s.155/696?kam=urad&kod=64964 . Úřad také může uchovávat kroniku obce, z níž se můžete dozvědět mnohé zajímavosti.

Na internetových stránkách ministerstva vnitra ČR jsou také informace o archivních fondech, viz. www.mvcr.cz (zde zvolte odkaz Archivnictví/ Archivní fondy a sbírky v České republice. V nabídce vyhledávání můžete využít pole "Místo vzniku fondu" (v rolovací nabídce vyberte "se přesně jmenuje" ), kam zapište "Chleby". U záznamů naleznete také podrobnější informace o obsahu a přístupu fondu.

Fond konkrétně z obce Draho je pouze jeden- následující:
Název fondu (sbírky): Archiv obce Chleby a osada Draho Uloženo v archivu: Státní okresní archiv Nymburk se sídlem v Lysé nad Labem Místa vzniku fondu Draho; Chleby Časový rozsah: 1838-1945
Metráž: 1,07 bm zpracováno (z toho 0,00 bm inventarizováno) Fond je přístupný v souladu se zněním archivního zákona a dalších právních předpisů Původce fondu (sbírky): Obecní úřad Chleby a Osada Draho Tematický popis: pamětní kniha 1848-1850, zápisy o schůzích ob. zastup.
1907-1944, hlavní knihy 1925-1938, kniha sumárních účtů 1838-1884, seznam cizích příslušníků, ohlašovací kniha pro cizince 1939-1943, kniha pronájmů pozemků 1867-1924, trestní rejstřík 1880-1943, kniha hlášení branců 1900-1931, kniha zemřelých a narozených 1938-1945, jednací protokoly 1906-1913, 1930-1944, mapa 1842, inventáře ob. jmění + 6 knih osady Draho Archivní pomůcky ING. BLANKA ŘEHÁKOVÁ: ARCHIV OBCE CHLEBY A OSADA DRAHO 1838 - 1945.
Prozatímní inventární seznam, 2001, s. 1, ev.č. 50.

V publikacích dostupných v Referenčním centru NK ČR jsou o obci Draho (popř. Chleby) následující informace:

PROFOUS, Antonín. Místní jména v Čechách : Jejich vznik, původní význam a změny. Díl 1, A-H. [Dotisk] 1. vyd.. Praha : ČSAV, 1954. 7, 821, [2] s.
Draho- víska 4km sv od Nymburka, r.1553 rybník Draho vedle řeky Mrliny nad Rašovským rybníkem. Toto MJ lze vysvětliti z pomnožného pomístního jména draha (na drahách) "obecní pastviště, zprvu ovšem široká cesta, kudy se vyháněl dobytek na pastvu". Plurál draha měl tedy tvar na -a podle vzoru města, ač původně a ve většině pádů podnes náleží slovo ke vzoru žena. Na oněch drahách u Nymburka byl rybník, dvůr a mlýn a všechna ta místa se jmenovala Draha. Jakožto jméno vlastní vzdálilo se od apelativa (tj. slova obecného významu) draha, jménu Draha se již nepřikládal původní význam, a proto se každá jednotlivá z těch věcí nazývala Draho. (s.451-452)

AUGUSTIN, Josef. Velká encyklopedie měst a obcí ČR. Vyd. 1.. Sokolov : Arbor ; Praha : Knižní klub, 2001. 992 s. ISBN 80-242-0565-3 (Euromedia Group - Knižní klub : váz.) * 80-901534-1-0 (Arbor : váz.) Uvádíme Vám výtah:
Chleby- obec náleží k starým osadám, o čemž svědčí archeologické památky nalezené v tehdejším okolí. Z nichž nejzajímavější je bronzový měčík starý přes 3000 roků. Z té doby pochází též kamenný klín. Poblíž bývalé tvrze Havraně na břehu bývalého mlýnského náhonu byl nalezen hliněný džbánek obsahující zlaté a stříbrné mince ze 16. a 17. stol. V témže místě bylo nalezeno pohanské pohřebiště ze starší doby.  Chleby patřily ve 13. stol. kláštěru v Hradišti a ten je 1292 prodal klášteru v Sedlicích u Kutné Hory. Až do 17. století patřila obec různým pánům, r. 1634 byla obec až na nepatrné zbytky spálena. (s.200)