Dr. Klement Salač

Text dotazu

Dobrý den! Prosím, hledáme životopisné údaje o Dr. Klementu Salačovi (24. 7. 1884 Dobříš - .. 1964 Praha? ). Byl zemským školním inspektorem, současně tvůrce řady map. Můžete nám, prosím, pomoci? Není v archivu MSMT o této osobě nějaký údaj? Prosím Vás o zprávu v době co nejkratší. Děkuji Vám!

Odpověď

Dobrý den, Pokud jde o archiv MŠMT, nemáme k němu přístup a musel byste kontaktovat přímo ministerstvo.
V soupisu archivních sbírek a fondů (který nemusí být zvláště v tomto případě úplný) je nicméně registrován jediný fond týkající se Klementa Salače (viz níže), který asi není příliš zajímavý.
V pramenech, které jsou nám dostupné, jsme našli pouze heslo v dodatcích Ottova slovníku, kterou reprodukujeme (podle databáze www.cotoje.cz).

Krátká zmínka je také v databázi autorit Národní knihovny (http://sigma.nkp.cz/F/ - báze AUT).
Více jsme bohužel nezjistili.

Zdroj: Ottova encyklopedie nové doby
Salač, 2. Salač Klement, český geograf
Klement PhDr., *27. čce 1884 v Dobříši, čes. zeměpisec a kartograf. Od 1910-36 byl prof. přírodopisu a zeměpisu na střed. školách v Praze, nyní zemský školní inspektor střed. škol v Č. Pracoval několik let ve školní kartografii. Napsal učebnici zeměpisu pro měšť. školy a množství článků v různých čas. Ilustroval učebnice přírodopisné a zeměpisné. 1919 byl členem národopisné sekce čsl. mírové delegace v Paříži. -š.
(vyšlo v r. 1939)

Název fondu (sbírky): Salač, Klement - osobní fond Uloženo v archivu: Státní okresní archiv Příbram Místa vzniku fondu Dobříš Časový rozsah: 1959 Fond není přístupný v souladu se zněním archivního zákona a dalších právních předpisů Původce fondu (sbírky): Dr. Klement Salač Tematický popis: Fodn tvoří jediná jednotka, autorem vytvořený svazek s vlepenými pohlednicemi a vlastními fotografiemi Dobříše a okolí z konce 19.
a první poloviny 20. stol.
Archivní pomůcky: nejsou
(http://www.mvcr.cz/clanek/archivni-fondy-a-sbirky-v-ceske-republice.aspx).