Doučování pro ZŠ na CD Romu

Text dotazu

Dobrý den, potřeboval bych vědět, zda jsou vydány nějaké CD Romy s učební látkou 2.stupně ZŠ, a zda jsou k zapůjčení v některé knihovně, nejlépe v Plzni. Děkuji. Přeji krásný den.

Odpověď

1. Učebnice pro 2. stupeň ZŠ na CD-ROM
K orientaci ve vydaných učebních materiálech můžete využít "Seznam učebnic se schvalovací doložkou pro základní školy", který je uveřejněný na stránkách Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy ČR na adrese: http://www.msmt.cz/_DOMEK/default.asp?ARI=101206&CAI=2703.
V tomto seznamu jsou uvedeny tyto učebnice, které mají přílohu na CD:

Lišková,M.;Hurník,L.: Hudební výchova pro 5. ročník ZŠ (učebnice a CD); vydání: 1.SPN, a.s.
Charalambidis,A.;Pilka,J. a kol.: Hudební výchova pro 6. ročník ZŠ (učebnice a CD); vydání: 1. SPN, a.s.
Charalambidis,A.;Pilka,J. a kol.: Hudební výchova pro 7. ročník ZŠ (učebnice a CD); vydání: 1. SPN, a.s.
Charalambidis,A.;Pilka,J. a kol.: Hudební výchova pro 8. ročník ZŠ (učebnice a CD); vydání: 1. SPN, a.s.
Charalambidis,A.;Pilka,J. a kol.: Hudební výchova pro 9. ročník ZŠ (učebnice a CD); vydání: 1. SPN, a.s.
Korityáková,T.;Korityák,S.: Po stopách Jana Welzla - ruština pro základní školy, 1. díl (Deník Jana Welzla - učebnice, Deník cestovatele - pracovní sešit, Písanka, Metodická příručka, Přílohy, CD, Pexeso); vydání: 1. Nakladatelství Taťána Korityáková
Karásková,M.;Šádek,J.: Start with Click 2 (učebnice, pracovní sešit, metodická příručka, 2 audiokazety, 2 CD); vydání: 1. Fraus
Chroboková,D.: Angličtina 1 (učebnice angličtiny pro 1. stupeň ZŠ + CD); vydání: 1. Tobiáš
Kopp,G.;Fröhlich,K.: Pingpong 1 (učebnice, prac.sešit, 2 audiokazety, 2 CD, metodická příručka); vydání: 1. Fraus
Kopp,G.;Fröhlich,K.: Pingpong 2 (učebnice, prac.sešit, 2 audiokazety, 2 CD, metodická příručka); vydání: 1. Fraus
Kopp,G.;Fröhlich,K.: Pingpong 3 (učebnice, prac.sešit, 2 audiokazety, 2 CD, metodická příručka); vydání: 1. Fraus
Tlustý,P.;Cihlářová,V.;Wicke,M.,U.: Spaß mit Max 1 (učebnice, pracovní sešit, metodická příručka, 2 audiokazety, 2 CD); vydání: 1. Fraus
Lenčová,I.;Švecová,L.;Pleschinger,P.: Spaß mit Max 2 (učebnice, pracovní sešit, metodická příručka, 2 audiokazety, 2 CD); vydání: 1. Fraus
Kouřimská,M. a kol.: Die vier Jahreszeiten auf Deutsch (Frühling, Sommer, Herbst, Winter - učebnice, kazeta, CD); vydání: 1 Jirco
Gallon,F.;Donson,C.;Dvořáková,V.;Kubičková,M.: Extra ! 1 (učebnice, pracovní sešit s českou přílohou, CD); vydání: 1. Fraus
Žofková,H.;Eibenová,K.;Liptáková,Z.;Šaroch,J.: Pojechali 2 (učebnice, pracovní sešit, metodická příručka, kazeta nebo CD); vydání: 1. SPL - Práce

Je zřejmé, že schválené oficiální učebnice nejsou dostupné v
elektronické podobě na CD-ROM, ale pouze v tištěné verzi.

Dalším zdrojem informací o vydaných učebních textech pro ZŠ na CD-ROM jsou souborné katalogy českých veřejných knihoven. Upozorňuji, že školní knihovny, které pravděpodobně budou mít největší kolekce učebnic na CD-ROM nejsou veřejné a nezpřístupňují své knihovní katalogy veřejnosti!
Největší souborný katalog českých veřejných knihoven CASLIN (dostupný na adrese http://www.caslin.cz) uvádní tyto výukové CD-ROMy:

NARODNI KNIHOVNA CR - ZAZNAMY VYHLEDANE V BAZICH
Datum: 03/12/2004

Biologie [elektronický zdroj] . -- [S.l.] : Terasoft,[2000]. -- 1 elektronický optický disk (CD-ROM) ; 12 cm

Fyzika [elektronický zdroj] : multimediální výukový program . -- Interaktivní multimédium. -- Ostrava : Zebra systems, [1997?], c1993. -- 1 elektronický optický disk (CD-ROM) : barev. ; 12 cm. -- Zebra
systems pro školy Požadavky na systém: PC 486 SX/33 MHz; 8 MB RAM;
Windows 95/NT; barevný monitor SVGA (800x600, 256 barev); mechanika CD-ROM 2x; zvuková karta 16-bitová. Název z titulní obrazovky.
Software Macromedia, Inc.. V 17 kapitolách je zpracováno 199 základních fyzikálních pojmů a jevů tak, aby jim porozuměli
zejména žáci na základních školách. Každý pojem je vysvětlen textovým popisem, názornou ilustrací, zvukovým výkladem a animací. V každé kapitole je test na ověření znalostí..

Fyzika [elektronický zdroj] : multimediální výukový program . -- České Budějovice : ZEBRA, c1997. -- 1 elektronický optický disk (CD-ROM) ; 12 cm. -- Zebra pro školy Hardwarové požadavky: PC 486, SVGA, 256 barev, CD-ROM, zvuková karta, Windows 95 a vyšší.

Matematika [elektronický zdroj] . -- [S.l.] : Terasoft,[2000]. -- 1 elektronický optický disk (CD-ROM). -- Didakta

Matematika [elektronický zdroj] : virtuální škola . --[S.l.] : Media trade, [2000]. -- 1 elektronický optický disk (CD-ROM)

Přírodopis, dějepis, sluneční soustava elektronický zdroj] . -- Brno : Rezekvítek, c1997. -- 1 elektronický optický disk (CD-ROM) : barev. ; 12 cm požadavky na systém: 10 MB na disku.

Zeměpis - Česká republika [elektronický zdroj] názorný průvodce pro děti . -- Praha : Grada,c1999. -- 1 elektronický optický disk (CD-ROM) : barev. ;12 cm + 1 uživatelská příručka Požadavky na systém: procesor 486 a vyšší, 8 MB RAM, CD-ROM, Windows 3.x a vyšší, rozlišení 800x600, 256 barev.

------------------------------------------------------------------------

Dalším zdrojem informací je databáze Česká národní bibliografie :
speciální dokumenty (dostupná na http://aip.nkp.cz), která uvádí tyto
záznamy o vydaných CD-ROMech obsahující výukovou látku pro ZŠ:

Chemie [elektronický zdroj] : multimediální výukový program. 1. -- Interaktivní multimédium. -- Ostrava : Zebra systems, 1998. -- 1 elektronický optický disk (CD-ROM) : barev. ; 12 cm. -- (Zebra systems pro školy). --

Požadavky na systém: PC 486 DX/33; 16 MB RAM; Windows 95; zobrazení 800x600, 256 barev; mechanika CD-ROM 2x; zvuková karta 16-bitová. -- Název z titulní obrazovky. -- Software Macromedia, Inc. -- Resumé: CD-ROM je určen především žákům základních škol a nižších ročníků gymnázií pro doplnění, rozšíření a názornější vysvětlení učiva. Tématicky je učivo z oblasti poznatkůanorganické chemie rozděleno do deseti kapitol objasňujících pomocí jednotlivých pojmů vždy určitou oblast chemické vědy. Každý pojem je vysvětlen v textu (s možností poslechu), doplněn ilustrací a animovanou ukázkou

Chemie [elektronický zdroj] : multimediální výukový program. 2. -- Interaktivní multimédium. -- Ostrava : Zebra systems, 1998. -- 1 elektronický optický disk (CD-ROM) : barev. ; 12 cm. -- (Zebra systems pro školy). --

Požadavky na systém: PC 486 DX/33; 16 MB RAM; Windows 95; zobrazení 800x600, 256 barev; mechanika CD-ROM 2x; zvuková karta 16-bitová. -- Název z titulní obrazovky. -- Software Macromedia, Inc. -- Resumé: CD-ROM je určen žákům základních a středních škol pro doplnění, rozšíření a názornější vysvětlení učiva. Druhý díl se zabývá organickou chemií. Učivo je rozděleno do devíti kapitol objasňujícíchpomocí jednotlivých pojmů vždy určitou oblast chemické vědy. Každý pojem je vysvětlen v textu (s možností poslechu), doplněn ilustrací a animovanou ukázkou. Desátá kapitola je věnována periodické tabulce prvků.

Nebo můžete využít webových prezentací jednotlivých nakladatelů působících v ČR, kteří se orientují na vydávání učebním materiálů pro ZŠ. K tomu můžete využít dostupných adresářů na internetu: www.seznam.cz, www.atlas.cz, www.centrum.cz, www.caramba.cz atd.

2. Zda jsou učebnice pro 2. stupeň ZŠ na CD-ROM ve fondech plzeňských knihoven.
Ještě jednou upozorňuji, že školní knihovny, které budou mít ve svých fondech pravděpodobně největší část těchto dokumentů nejsou veřejně přístupné a ani nezpřístupňují své katalogy.

V Plzni působí tři velké veřejné knihovny:

A Studijní a vědecká knihovna Plzeňského kraje, Smetanovy sady 2, Plzeň
katalog knihovny je dostupný na http://aleph.svkpl.cz
obecně se nezaměřujeme na nákup učebnic pro ZŠ.
Ve fondu máme následující CD-ROMy s učební látkou použitelnou pro ZŠ:
Informatika pro základní školy / Jiří Vaníček, Petr Řezníček. -- [Brno] : Computer Press, c2004. 1 elektronický optický disk (CD-ROM) : barev. Sign. 51A1231-1, příloha ke knihám, uložených pod sign. 392A31671-1, 391A50540-1

Olympijské hry dětem : výuková multimediální učebnice pro děti / Eva. Kubáňová. -- Praha : Agentura Modré stránky, 1996. 1 elektronický optický disk (CD-ROM). Sign. 51A97

My a ti druzí : příručka pro multikulturní výchovu a vzdělávání na základní škole. -- Praha : Multikulturní centrum, c2003. 1 elektronický optický disk (CD-ROM). Sign. 51A1197, příloha ke knize, uložena pod sign. 32A11235

B Ústřední knihovna Západočeské univerzity v Plzni, Univerzitní 18,
Plzeň, 306 14
katalog knihovny je dostupný na http://pepa.uk.zcu.cz:8080
Ve fondu mají:
Zebra pro školy, Fyzika [Elektronický zdroj] / [Michal Plánička ... et. al.; hudba Jiří Philipp]. -- Elektronické interaktivní multimédium. -- Ostrava : Zebra Systems, cop. 1993 . -- 1 elektronický optický disk (CD-ROM). Sign. pedA162

C Knihovna města Plzně, ul. B. Smetany 13, 305 94 Plzeň,

katalog je dostupný na http://lanius.kmp.plzen-city.cz/
Ve fondu mají:
Fyzika. Zebra pro školy [elektronický zdroj]. -- ČR : Zebra systems, 1998. -- 1 CD-ROM. Sign. BOL 6695 C

Chemie I. Zebra systems pro školy [elektronický zdroj]. -- ČR : Zebra systems, 1998. -- 1 CD-ROM. Sign. BOL 6694 C

Chemie II. Zebra systems pro školy [elektronický zdroj] : multimediální výukový program. -- Ostrava : Zebra systems, 1998. -- 1 CD-ROM. Sign. BOL 7886 C

Pokud budete mít zájem o výpůjčku některého z uvedených CD-ROMů z plzeňských knihoven, musíte být jejich registrovaným čtenářem. Podmínky registrace získáte nejlépe přímo v konkrétní knihovně.
Podmínky registrace ve Studijní a vědecké knihovně Plzeňského kraje naleznete na http://www.svkpl.cz/cenik.htm. Čtenářem Studijní a vědecké knihovny se může stát pouze osoba starší 15 let.

POZNÁMKA:
Pokud máte zájem o podrobnější informace k tématu, doporučuji navštívit pracoviště speciální studovna ve 2. p. (http://www.svkpl.cz/bis2.htm) Studijní a vědecké knihovny Plzeňského kraje, které je přístupné pro čtenáře s platnou legitimací po-pá 8-18hod. Rešeršní služby http://www.svkpl.cz/bis2.htm#resersni_sluzby) jsou placené viz. ceník SVK PK http://www.svkpl.cz/cenik.htm#spec.