Dotaz - živnostenské úřady

Text dotazu

Dobrý den,
pro svojí závěrečnou práci hledám literaturu týkající se organizace státní správy se zaměřením na živnostenské úřady a evidenci živnostenského
(soukromého) podnikání(dřívější uspořádání, reformy apod)v Čechách. Jedná se o období 1859-1918, 1918-1945, 1945-1960 a 1960-1989.
Něco málo se mi podařilo najít, ale o období po roce 1918 toho moc není a po roce 1948 ještě méně až nic, i když evidence o zbývajících živnostnících byla vedena na národních výborech. Existuje nějaká literatura?
A dále jsou-li nějaké publikace o tomto tématu vztahující se k okresu Teplice (Teplice-Šanov). Děkuji za odpověď.

Odpověď

Dobrý den,
součástí školní práce je i vyhledávání literatury (pramenů), viz  služba Ptejte se knihovny, zadávání dotazu http://www.ptejteseknihovny.cz/zadani-dotazu
"Referáty a otázky ke zkouškám
Nežádejte od nás, abychom vypracovali vaše referáty, úkoly a jiné školní úlohy, taktéž nezodpovídáme otázky různých kvízů a testů. Rádi vám ukážeme, jak vyhledat literaturu k danému tématu, uvedeme základní tituly z našich fondů, ale nečekejte více."
Doporučujeme, abyste se obrátil na Národní archiv ČR http://www.nacr.cz/A-onas/kde.aspx nebo spíše na Oblastní archiv v Teplicích, http://www.firmy.cz/detail/480835-statni-okresni-archiv-teplice-teplice.html, kde by mohli nějaké materiály k Vašemu dotazu mít.
Ve fondu Národní knihovny ČR mnoho literatury k tématu a k období, která hledáte, není.
Doporučujeme tyto čtyři knihy, ale nevíme úplně přesně, zda budou relevantní k Vašemu zadání:
RAAB, Jindřich. Daň z příjmů. Výpočet čistého ročního příjmu pro daň z příjmů a všeobecnou daň výdělkovou. Praktický rádce pro každého poplatníka.
Prachatice: Praktická umělecká knihtiskárna, 1925. Sg. NK ČR 54 J 6868 Příděl živností do vlastnictví. Závěrečné vyúčtování a ocenění. Praha:
Osidlovací úřad a Fond Národní obnovy, [1948].  Nový domov, Sv.11.  Sg. NK ČR 54 G 30503 NOVÁČKOVÁ, Klára. KALVODA, Jan. Živnostenské konfiskáty do vlastnictví. 80 nejběžnějších otázek národních správců drobných živnostenských podniků z bývalého nepřátelského majetku a odpovědi na ně. Praha: Fond Národní obnovy, 1947. Sg. NK ČR 54 J 27352 RAAB, Jindřich. Zákon opřímých daních. Daňová reforma v Českoslov.
Republice. Praktická příručka pro rolníky, živnostníky, obchodníky, zaměstnance a dělníky. Prachatice: W.J.Schramm, 1928. Knihovna pro: obchod, živnosti a národohospodářské vzdělání. Sg. NK ČR 54 E 5351.