Dotaz vazeni ve statistice

Text dotazu

Dobrý den, predem se omlouvam za vyruseni, ale chci se prosim zeptat na pojem vazeni ve statistice. Kdy se pouziva. Nemuzu zatim nalezt nic v literature. Proto se chci zeptat, jestli o necem nevite. Pripadne, zda byste mi mohli poslat definici. Predem moc dekuji.

Odpověď

Dobrý den,

odpovídáme na Váš dotaz položený prostřednictvím služby Ptejte se knihovny dne 28.8.2016.
Níže uvádíme definice:

vážený průměr – je průměr, při jehož určení se průměrovaným hodnotám přisuzuje různý význam, různá závažnost, různá váha. Používá se při výpočtu: - průměru z rozdělení četnosti (tj. aritmetický průměr); průměru poměrných čísel; celkového průměru z dílčích průměrů (tj. též aritmetický průměr).
Zdroj: Roubíček, Vladimír a kol. Stručný statistický slovník pro hospodářské pracovníky. 1. vyd. Praha: Svoboda, 1967. 341 s. (s. 301)

K tomu též:

statistické váhy, koeficienty, kterými jsou při výpočtu váženého průměru souboru násobeny veličiny z daného souboru vybrané. Vyplývá z různé závažnosti vybraných veličin, a tak zvyšují, resp. snižují jejich vklad v průměrné hodnoty souboru.

Zdroj: Ilustrovaná encyklopedie. J - P. 1. vyd. Praha: Encyklopedický dům, 1995.492 s. ISBN 80-901647-6-5. (s. 188 hesla: statistické charakteristiky; statistické váhy]

Další literatura:

Knihy:

Škrášek, Josef a Tichý, Zdeněk. Základy aplikované matematiky. III, Počet pravděpodobnosti, matematická statistika, stochastické procesy, teorie informace, variační počet, integrální rovnice, lineární a nelineární programování, úvod do dějin matematiky. 1. vyd. Praha: SNTL, 1990. 853 s. ISBN 80-03-00111-0. (zde jsou uvedeny příklady dvou vzorců pro výpočet v poznámce na s. 174)

Souček, Eduard. Statistika pro ekonomy. Vyd. 1. Praha: Vysoká škola ekonomie a managementu, 2006. 267 s. Edice učebních textů. Kvantitativní metody. ISBN 80-86730-06-9. (zejm. s. 17-18)
Dostupné také na: https://www.vsem.cz/data/data/sis-ukazky-kapitol/uc_sta_kapitola.pdf

Článek:

Zelinka, Ivan. Technické ukazatele. ABK. Akcie. Burza. Kapitál. 1997, roč. 5, č. 2, s.40-43. ISSN 1210-7573.
Sig. SVK PK: 36A1744/97

Použité zdroje

Katalogy SVK PK a Souborný katalog Národní knihovny České republiky