Staročeské onomastické předpony, názvy řek v Horních Rakousích a praslovanské slovo

Text dotazu

Vážení,

obracím se na vás s prosbou o odbornou pomoc ohledně několika témat. Staročeských onomastických předpon, objasnění názvů řek v Horních Rakousích a hledání jednoho konkrétního praslovanského slova.

Staročeské onomastické předpony:
Chtěl bych získat další příklady vzácných staročeských či staroslovanských onomastických předpon končící na -bo -ho -to a -do jako např. ve jménech Třebovít, Drahobud Cetolub, Badohost. (Co nejvíc pokud možno.)

Názvy řek v Horních Rakousích:
Potřebuji zjistit slovanské etymologie či alespoň starými slovany upravené názvy pro řeky Vöckla, Rodl a Mühl a Steyr

Praslovanské slovo:
Snažím se najít jedno konkrétní praslovanské slovo podobně znějící jako (ch)romoz s významem hluk, aby se mi podařilo vyjasnit jeden zapeklitý místní název pro můj projekt.

Odpověď

Dobrý den,

děkujeme za využití služby Ptejte se knihovny. K Vašemu prvnímu dotazu zasíláme doporučenou literaturu, která obsahuje nebo by mohla obsahovat Vámi hledané konkrétní onomastické předpony. První zdroj uvádíme jako nejrelevantnější. Některé ostatní zdroje neuvádí pouze ony vybrané předpony, a proto bude třeba literaturu důkladněji prostudovat. Jako poslední uvádíme publikace o pomístních jménech v Čechách, na Moravě a ve Slezsku, kde jsme dokonce nalezli ty příklady, které jste v dotazu uvedl. Obsahují i jiné názvy, k nimž se podařilo autorům nalézt původní staročeskou podobu (případně obsahuje literaturu, která by Vás mohla navést dál). Opět se jedná o publikace, jimž je nutné věnovat více času.

  • SLÁMA, František. O jménech místních v zemi české a moravské. Časopis českého Museum. Praha: Knihkupectví J. G. Calve, 1834, 8(4), s. 394-404. ISSN 0862-7282. Dostupné také z: https://kramerius5.nkp.cz/uuid/uuid:f38c44e0-ceec-11e8-b888-5ef3fc9bb22f
  • PALACKÝ, František. O jménech místních v zemi české a moravské: Rozbor etymologický místních jmen českoslovanských. Časopis českého Museum. Praha: Knihkupectví J. G. Calve, 1834, 8(4), s. 404-419. ISSN 0862-7282. Dostupné také z: https://kramerius5.nkp.cz/uuid/uuid:f43ecc00-ceec-11e8-b888-5ef3fc9bb22f
  • HOSÁK, Ladislav a Rudolf ŠRÁMEK. Místní jména na Moravě a ve Slezsku. Praha: Academia, 1970-1980.
  • PROFOUS, Antonín. Místní jména v Čechách: jejich vznik, původní význam a změny. Nakladatelství Československé akademie věd, 1954–1960.

K ostatním otázkám se nám z dostupných zdrojů nepodařilo odpověď dohledat. Zkuste se s nimi obrátit ještě na Slovanskou knihovnu, která se specializuje na obor slavistiky viz https://www.nkp.cz/slovanska-knihovna anebo na etymologické oddělení Ústavu pro jazyk český AV ČR viz https://ujc.avcr.cz/o-ustavu/oddeleni/etymologicke-oddeleni/.