dotaz na vznik / původ příjmení Jindřichovský

Text dotazu

Dobrý den, ať hledám jak hledám, význam mého příjmení nemohu najít. Poprosil bych o informace k příjmení Jindřichovský/á, jaký je původ, význam..

Děkuji za odpověď

Odpověď

Dobrý den,

Děkujeme za využití služby Ptejte se knihovny. Nalezli jsme následující zdroje, které pojednávají o významu příjmení Jindřichovský.

Podle knihy Naše příjmení od Dobravy Moldanové je příjmení Jindřichovský odvozeno z místního jména, které se původem pojí ke křestnímu jménu Jindra, které je pro změnu zase odvozeno z německého jména Heinrich, jež nese význam pán domu, případně ten, kdo vládne doma.

Jindra - z OJ [osobního jména] Jindřich, to též příjmením; něm. Heinrich = pán domu, otčiny; Jind- rák, Jindráček, Jindrásek, Jindrle, Jind- rouš, Jindřichovský (z MJ [místního jména], přivl. rodině), Jindřišek, Jindříšek

MOLDANOVÁ, Dobrava. Naše příjmení. Praha: Agentura Pankrác, 2010. s. 77. ISBN 80-86781-03-8.

V knize Německá příjmení u Čechů se můžeme dočíst podrobněji o výskytu takto odvozených jmen v Českých zemích.

Jindřich (v. i 2.413): Jindřich, Indrychová, Jindřichovský, Jindřišek - Jindra, Indra, Inderka, Jindrák, Indrák, Indruch, Jindrle - Jinda, Jindáček - Jina, Gina, Gýna, Jíně, Jínek, Jinček, Jinšík

Německá příjmení u Čechů. Ústí nad Labem: Univerzita J.E. Purkyně. s. 109. ISBN 80-7044-212-3.

2.413 Hendrych/Jindřich KJ známé u nás nejvíc v podobě Jindřich mělo postupem doby trojí podobu: Jindřich, Hynek, Hendrych. Několik dokladů: Jindřich mladší, jinak Hynek (1472), 20 zámečník Hen/d/rych jinak Jindřich Mayer (Mooyer), 1596-1618, 2 ' sirotkové Jan, Jindřich a Jakub (1609), 22 znám je Hynek z Poděbrad, syn krále Jiřího. Další: Jan Hynek (někdy vyslovováno Hnik), punčochář (1668) - zde už jde o příjmení, 23 Henrich/Hendrych Mikuláš z Lobkovic (1590), 24 Hendrych a Jan, bratři Kutovcové z Ourazu (1595) 25 a další. (V. též 2.451) Z dokladuje patrno, že se někdy u téže osoby vyskytovaly dvě podoby tohoto KJ [křestního jména].

Německá příjmení u Čechů. Ústí nad Labem: Univerzita J.E. Purkyně. s. 101. ISBN 80-7044-212-3.

Pokud budete mít zájem o bližší zkoumání tohoto jména, doporučujeme obrátit se například na Ústav pro jazyk český AVČR.