Dotaz na slovo "konfekce"

Text dotazu

Jaký je původní význam a etymologie slova "konfekce", tj. před vznikem oděvního průmyslu? Je slovo "konfekce" příbuzné se slovem "konfeta"?
Děkuji za odpověď.

Odpověď

Dobrý den,

konfekce - výroba šatstva, šatstvo. Přes něm. Konfektion z fr. confection, a to z lat. confectio (gen. - onis) hotovení od conficere zhotovovat, slož. z noc-  (v kom-) a facere...

Srov. Konfet

Konfet(a) pestrobarevný papírek rozhazovaný při slavnostech; drobný cukrářský výrobek. Z it. confetto z lat. confectus; v. konfekce. Pův. se v ital. karnevalech pohazovali (po sobě) drobným cukrovím, které bylo později nahrazeno papírky

Zdroj:
HOLUB, Josef, LYER, Stanislav. Stručný etymologický slovník jazyka českého se zvláštním zřetelem k slovům kulturním a cizím. Praha: Státní pedagogické nakladatelství, 1967.

Další zdroj:
konfekce = z lat. výroba, zejména výroba a prodej šatstva; = hotové šatstvo

Konfet, konfeta = obyčejně pomnožné - konfety z ital. confetti = cukroví, cukrové zákusky, pamlsky, též drobné okrouhlé papírky, které se rozhazují při slavnostech a při tanci

Zdroj: TRÁVNÍČEK, František. Slovník jazyka českého. Praha: Slovanské nakladatelství, 1952.