Dotaz na skloňování příjmení Kný

Text dotazu

Dobrý den, chtěla bych se zeptat na skloňování příjmení Kný (uvedený tvar je v 1. osobě mužského rodu) - zajímá mě správný tvar ostatních pádů. Děkuji.

Odpověď

Dobrý den,

příjmení, která mají formu přídavných jmen, se skloňují podle příslušného adjektivního vzoru, ve Vámi uvedeném případě tedy „mladý“ – 1. a 5. pád Kný, 2. pád Kného atd. Pokud je však původ jména nejasný a není zcela zřejmé, že se jedná o přídavné jméno, lze užít i zájmenné skloňování.

Podrobnosti naleznete v níže uvedeném textu z Internetové jazykové příručky Ústavu pro jazyk český AV ČR (https://prirucka.ujc.cas.cz/?id=323):

Jména zakončená ve výslovnosti na [í] a v písmu na ‑í, ‑ý (typ Jiří, Jiljí, Brixí, Gándhí, Zelí, Konopí, Pokorný, Dolejší, Tachecí, Kočí, Balý, Kubý)

Jména zakončená v písmu na ‑í, ‑ý a ve výslovnosti na [í] se rovněž skloňují tzv. zájmenným způsobem (1., 5. p. Jiří, Jiljí, Brixí, Gándhí, Kaddáfí, Alí –⁠ 2. p. Jiřího, Jiljího, Brixího, Gándhího, Kaddáfího, Alího). Ojedinělá česká jména typu Zelí, Konopí, Štěstí apod. mohou zůstat i nesklonná (2. p. Zelí i Zelího, Konopí i Konopího, Štěstí i Štěstího). Příjmení, která mají formu přídavných jmen, skloňujeme podle příslušného adjektivního vzoru „mladý“ či „jarní“ (1., 5. p. Novotný, Pokorný, Dolejší, Tachecí, Kočí apod. –⁠ 2. p. Novotného, Pokorného, Dolejšího, Tachecího, Kočího apod.). Pokud je jméno etymologicky nejasné (není zcela zřejmé, zda jde o přídavné jméno), lze užít i zájmenné skloňování (mluvnice uvádějí jako příklady příjmení Balý/Ballý/Baly, Nesý/Nessy/Nesy, Kubý –⁠ 2. p. Bal(l)ého i Bal(l)ýho/Balyho, Nes(s)ého i Nes(s)ýho/Nes(s)yho, Kubého i Kubýho).