Dotaz na skladatele Valentina Petýrka

Text dotazu

Dobrý den,
na internetu (http://aleph.vkol.cz/rego/rg0220.htm) jsem nalezl referenci na Valentina Petýrka, kantora a muzikanta, který zemřel v roce 1869 v Břeclavi. Je u něj uvedeno chybné místo narození. Nenarodil se v Olomouci, jak uvádí odkaz, nýbrž 8. března 1816 ve Křtinách u Brna.
Podle uvedeného odkazu po sobě zanechal tři mše a asi stovku dalších skladeb. Marně však po jeho díle pátrám. Je možné získat nějaké bližší informace?

Odpověď

Dobrý den,

žádné bližší údaje o skladateli V. Petyrkovi nemáme. Informace jsme čerpali z Československého hudebního slovníku osob a institutucí. Sv. 2. Praha, 1965. Dále jsme našli pouze jeden článek o Valentinu Petyrkovi v časopise:

PÁRAL, Karel L. Babický učitel Valentin Petyrek. Vlastivědný věstník moravský. 1956, roč. 11, č. 1, s. 36-37.