Dotaz na původ jména vesnice

Text dotazu

Dobrý den, ráda bych se zeptala, zdali má jméno Jamolice něco společného s Jakubem de Molay (templář) a také na původ jména Němčice.
Mockrát děkuji

Odpověď

Dobrý den,

ves Jamolice leží 5 km od Moravského Krumlova Na konci 13. století zde byla templářská komenda ( klášter rytířského řádu), ukazují na ni  i nálezy v základech domlů č. 43 a 44.

V místě hanáckého nářečí znojemského typu s redukcí ( i=a a krácením i,í, např. kaplčka, hodň, silňca) mohl název obce vzniknout příponou -ice k osobnímu jménu Jamol(a), které bylo do češtiny přejato z německého Amal, Amol. Před a- u cizích slov se ve staročeštině předsopuvalo j, např. jalmužna.

Místní jména Němčice a Němčičky jsou na Moravě rozložena  jihozápadě, na východě nejdále u Kojetína a Kroměříže. To by ukazovalo na kolonizační infiltraci z Rakouska. Podobně v Čechách, kde místní jména Němčice jsou většinou v Pošumaví.

Němec = přistěhovalec  z německých zemí. Jméno označovalo osobní jména nebo zaměstnání s přívlastkem  Němec. Název obce může také pocházet ze staročeského příd.jména němec = němý.

Název obce Němčice ,Němčany ( Niemtschau) jméno vzniklo analogicky podle místních jmen na -jany z příjmení Němec a znamenalo "ves lidí Němcových", osada lidí Němcových , ale někde jen osada "Němců (Niemczyczy).

Existuje lidový tvar Němč pro prvotní označení (jméno) Němeč = "Němcův".

Použité zdroje

Hosák, L. Místní jména na Moravě a ve Slezsku. Praha : Academia 1970-1980

          http://www.obec-jamolice.cz[…]ky&action=view&id=5

          Moldanová, D. Naše příjmení. Praha : Agentura Pankrác 2004

          https://cs.wikipedia.org/wiki/Jamolice

          http://www.obec-jamolice.cz/