Dotaz na přijmení Chytil

Text dotazu

Vznik a význam přijmení Chytil.

Odpověď

Dobrý den,

příjmení Chytil/ Chytilová patří do kategorie "podle dějů". To jsou především jména v podobě slovesa v minulém čase (tedy příčestí minulého činného). Tak je tomu i v tomto případě. Dotyčný možná někoho chytil při něčem, či se nechal chytit (do manželství) nebo mohl chytit velkou rybu a o tomto úlovku se povídalo tak dlouho, až se dotyčnému začalo říkat Chytil. Mohl také chytit facku, ránu do zubů, či nějakou nemoc.

Pro zajímavost uvádíme, že v roce 2011, dle statistik ze serveru www.kdejsme.cz, žilo v České republice 2965 osob s příjmením Chytil/ Chytilová. Z toho 1432 mužů a 1533 žen. Nejčastěji pak v Olomouci, Prostějově, Přerově či Praze.

Zdroje:

* MATES, Vladimír. Jména tajemství zbavená : malá encyklopedie 250 nejčastějších příjmení. 2.vyd. Praha : Epocha, 2002. ISBN 80-86328-10-4 (váz.)
* Kde Jsme: http://www.kdejsme.cz

Obor

Jazyk, lingvistika a literatura

Okres

--

Knihovna

Národní knihovna ČR

Datum zadání dotazu

18.05.2012 09:00

Přidat komentář

Pokud chcete přidat komentář, zadejte jej do formuláře níže. Nejsou povoleny žádné formátovací značky. Adresy na web nebo emailové adresy budou automaticky transformovány na aktivní odkazy. Komentáře jsou moderovány.

Kolik je 4+4 ?

Hledání v archivu