Dotaz na překladatele

Text dotazu

Dobrý den,
sháním pro našeho čtenáře jakékoliv informace o překladateli Josefu Hrůšovi (1882-1954), ve 30. letech 20. stol. překládal z angl.,řečtiny,
latiny.
Přeložil mj. titul Demokracie a výchova od Deweyho. Sháníme životopis, nekrolog nebo jakékoli jiné biografické údaje.

Dále pátráme po případném příbuzenském vztahu mezi překladatelem Františkem Pavláskem (němčina), který byl generálním konzulem v Kanadě, a mezi Vojtěchem Pavláskem, který byl 1. náměstkem ministra školství a v roce 1968 obhajoval Nejedlého reformu. Opět sháníme jejich jakákoli biografická data, nekrolog, ap.
Děkuji za pomoc, v našem fondu jsme prohledali řadu zdrojů, ale příliš informací jsme nenašli.

Odpověď

Dobrý den,

Životopis Josefa Hrůšy je uveden v Lexikonu české literatury, dále je zmíněn v publikaci Kdy zemřeli...?, v bázi AUt (http://sigma.nkp.cz/cze/aut ) a Databázi českého uměleckého překladu po roce 1945 (http://www.obecprekladatelu.cz/H/HrusaJosef.htm ). Zde je uveden i jeho syn Zdeněk, také překladatel (http://www.obecprekladatelu.cz/H/HrusaZdenek.htm) .

* Lexikon české literatury : osobnosti, díla, instituce. [Díl] 2, H-L.Svazek I, H-J. Praha : Academia, 1993. s. 340-341. ISBN 80-200-0468-8.

* KUNC, Jaroslav. Kdy zemřeli...? : přehled českých spisovatelů a publicistů zemřelých od 1.1.1937 do 31.12.1962. 2. dopl. a rozš. vyd.Praha : Státní knihovna ČSSR - Národní knihovna v Praze, 1962. s. 91.

Krátké životopisy Vojtěcha Pavláska, i když bez údajů rodinného charakteru, jsme našli v následujících publikacích, zmíněn je i v bázi AUT. V "Kdy zemřeli...?" jsou uvedeny i tři nekrology (Rudé právo z 1.11.1977, s. 2, Lidová demokracie z 1.11.1977, s. 4, Socialistická škola 18, 1977/78, č. 5, s. 238-239).

* Encyklopedie tělesné kultury. [2.díl], p-ž. Praha : Olympia, 1988. s.11.

* KNAPÍK, Jiří. Kdo byl kdo v naší kulturní politice 1948-1953. Praha :Libri, 2002. s. 186-187. ISBN 80-7277-093-4.

* KUNC, Jaroslav. Kdy zemřeli...? : přehled českých spisovatelů a  publicistů zemřelých v letech 1975-1979. Praha : Státní knihovna ČSR,1979. s. 119.

Podařilo se nám najít jen několik drobností z kariéry JUDr. Františka Pavláska (* 1888, československý diplomat, 28.5.1934-1942 generální konzul v Montrealu, 12.8.1942-1947 chargé d´affaires a vyslanec v Kanadě), bohužel podrobnější životopisné informace v níže uvedených dokumentech nejsou obsaženy. V knize "It all started with Prince Rupert" je publikována jeho fotografie, více informací o profesní kariéře v období 1939-1949 je pak uvedeno v knize "Soumrak a úsvit československé diplomacie". Dále jsme nalezli několik knih, které F.Pavláska zmiňují, převážně však v souvislosti s jeho působením v Kanadě. Ve většině případů jde o informace, které jsou uvedené i na internetu.

Podle Ročenky Československé republiky byl v letech 1925-1930 konzulem v Londýně JUDr. František Pavlásek, údaj vždy odpovídá stavu v říjnu předchozího roku. V Ročenkách Československé republiky za roky 1922-1924, 1931-1932 již JUDr. Pavlásek uvedený není, u jednotlivých zastupitelství jsou zde však jmenováni pouze vyslanci, konzulové, honorární konzulové, ne další zaměstanci úřadu.

* NĚMEČEK, Jan. Soumrak a úsvit československé diplomacie : 15. březen 1939 a československé zastupitelské úřady. Vyd. 1. Praha : Academia, 2008. s. 103-106, 543. ISBN 978-80-200-1638-6.

* ČERMÁK, Josef. It all started with Prince Rupert : the story of Czechs and Slovaks in Canada. Luhačovice : Atelier IM, 2003. s. 155. ISBN 80-85948-49-4

* Od rozpadu Česko-Slovenska do uznání československé prozatimní vlády 1939-1940. Praha : Karolinum : Ústav mezinárodních vztahů, 2002. s. 24, 718. ISBN 80-86506-22-3 ; 80-246-0559-7.

* ČERMÁK, Josef. Fragmenty ze života Čechů a Slováků v Kanadě. Zlín : Nakladatelství ATELIER IM Zlín, 2000. s. 31-32 [kapitola Tělovýchovná organizace Sokol v Kanadě]. ISBN 80-85948-33-8.

* FEIERABEND, Ladislav Karel. Soumrak čs. demokracie : vzpomínky z londýnské vlády : od jara 1944 po návrat do vlasti. Washington, D.C. : Ladislav K. Feierabend, 1966. s. 58-62 [kapitola Úvěrová jednání v Kanadě, v USA a jednání s UNRRA].

* KOUTSKÁ, Ivana. Únor 1948 a perzekuce zaměstnanců ministerstva zahraničních věcí. Paměť a dějiny. 2008, roč. 2, č. 1, s. 39-52. Online dostupné na: http://www.ustrcr.cz/data/pdf/pamet-dejiny/0801-39-52.pdf

* http://www.institutumeni.cz/index.php?cmd=page&id=49&news_id=5318

František Pavlásek byl s největší pravděpodobností spoluatorem II. dílu Diplomatické korespondence, jiné jeho práce, a to ani překlady, jsme v našich katalozích nenalezli:

* KADLEC, Josef M. ; PAVLÁSEK, Fr. Diplomatická korespondence. Díl II, Část anglická. V Praze : Ministerstvo zahraničních věcí republiky Československé, [1948]. 92 s.

Při hledání jsme v databázích Historického ústavu AV ČR a Akademie věd ČR narazili na dvě práce Ivany Koutské, které bohužel nejsou ve fondu NK ČR dostupné:

* KOUTSKÁ, Ivana. Českoslovenští diplomaté do roku 1945. Studie a dokumenty. Praha : Ústav pro soudobé dějiny AV ČR, 2006. 279 s. Studijní materiály Ústavu pro soudobé dějiny AV ČR.

* KOUTSKÁ, Ivana: Diplomatické a konzulární zastoupení ČSR v letech 1918-1938. Praha : Ústav pro soudobé dějiny AV ČR, 1996. 45 s. Výzkumný projekt Politické elity v Československu a jejich změny v letech 1938-1953/55.

Domníváme se, že nejvíce životopisných údajů o Františku Pavláskovi by bylo možné nalézt v jeho osobním spise, které by měl být uložený v Archivu Ministerstva zahraničních věcí (http://www.mzv.cz/jnp/cz/o_ministerstvu/archivy/archiv_mzv_jako_specializovany_archiv.html), poradit by Vám mohli i pracovníci Knihovny MZV (http://www.mzv.cz/jnp/cz/o_ministerstvu/uredni_deska/knihovna.html).

Další možností je ještě zkusit kontaktovat syna Františka Pavláska, profesora Tomáše Jana Františka Pavláska:

* http://www.mcgill.ca/directory/staff/?rowid=0000C2F1024002CE003D

* http://www.archives.mcgill.ca/resources/guide/vol2_3/gen01.htm#PAVLASEK,

TOMAS JAN FRANTISEK

* http://people.mcgill.ca/tomas.pavlasek/

Možné příbuzenské vztahy mezi Františkem a Vojtěchem Pavláskovými by Vám snad pomohlo osvětlit Městské muzeum Týn nad Vltavou (http://www.tnv.cz/kultura-a-volny-cas/mestske-muzeum/mestske-muzeum-tyn-nad-vltavou.html), případně by snad bylo možné obrátit se na PhDr.Jiřího Přenosila (http://udauk.cuni.cz/ARCHIV-5.html) , který by mohl být příbuzným Vojtěcha Pavláska.