Dotaz na obec

Text dotazu

Zdravím vás, chtěl bych se zeptat, ohledně obce
Hřebeč u města Kladna, jestli a jak silně zasáhla tuto obec větrná smršt
4.7. roku 1929,a od roku 1929 až do současnosti zajímám se totiž intenzivně
o meteorologii, hlavně bouře a vichřice. V obci bydlím a dělám si deník
silných bouří a jiných extrémních meteo jevů. Jestli je toto možné zjistit,
byl bych vám vděčný. DĚKUJI MOC S POZDRAVEM

Odpověď

Dobrý den,

bohužel jsme nenalezli v podstatě žádné dokumenty, které by se zabývaly extrémními meteorologickými jevy v obci Hřebeč.

Vámi uváděná bouře ze 4.7.1929 byla opravdu svojí intenzitou významná, neboť se o ní psalo v dobovém tisku, ovšem jak a do jaké míry zasáhla i vaši obec, už v celostátních denících není uvedeno.

Procházeli jsme některé knihy, které se zabývají dějinami Kladna a okolí a knihy o měření a výskytu extrémních jevů u nás, ale bohužel bezvýsledně.

Jediné výsledky o bouřích v Hřebči tak pochází z internetových diskuzí, přičemž je možné, že do některých jste přispěl také Vy, především v prvním odkazu. Uvádíme odkazy na jejich stránky:

http://diskuse.in-pocasi.cz/tema-2-1839-Nejsilnejsi_boure_u_Vas.html - zmínky přímo o Hřebči

https://www.bourky.cz/pozoruhodny-rok-1929/ - obecně o roce 1929 a vybraná místa s popisy škod

Procházeli jsme také některá dobová periodika (především Lidové noviny), ovšem v nich lze nalézt zmínky o bouři obecně a dále o škodách, které způsobila ve větších městech, příp. v místech, kde byla její síla nejničivější.

Periodika jsou dostupná v Digitální knihovně Kramerius (http://kramerius.nkp.cz/kramerius/Welcome.do), dovolíme si upozornit na omezení přístupu k dokumentům podle jejich roku vydání mimo budovu NK ČR.

Při Vašem bádání Vám doporučujeme obrátit se na tyto instituce, které by mohly zabývat dějinami Kladenska a vlastnit ve svých fondech dobové materiály:

Sládečkovo vlastivědné muzeum v Kladně - http://www.omk.cz/ Státní oblastní archiv v Kladně - http://www.soapraha.cz/kladno/.

Zde naleznete např. knihy:

* KOMÁREK, Pavel. 700 let obce Hřebeč : 1285 - 1985. Hřebeč : Místní národní výbor, 1985. 48 s.

* KLABÍK, Václav. Hřebeč : v minulosti a dnes 1971. Hřebeč : ZO KSČ : MNV, 1971. 31 s.

Velmi užitečná by také mohla být aplikace Ministerstva vnitra ČR "Archivní fondy a sbírky", kde můžete vyhledávat archiválie, které jsou opatřeny popisem a informacemi o přístupu.

Pro Vaše potřeby jsme o obci Hřebeč vybrali následující:

Název fondu (sbírky): Místní národní výbor Hřebeč Uloženo v archivu: Státní okresní archiv Kladno Místo vzniku fondu (sbírky): Hřebeč Časový rozsah: 1945-1988

Metráž: 0 bm zpracováno (z toho 0 bm inventarizováno), 1,83 bm nezpracováno

Přístupnost: Archivní soubor není přístupný pro nahlížení Původce fondu(sbírky): MNV Hřebeč Tematický popis: účetní knihy 1955-65 zápisy ze schůzí rady, pléna, komisí

1945-60 kartony: korespondence, účetnictví, evidence obyvatel, volby, zápisy ze schůzí rady, pléna, komisí

Archivní pomůcky: Žádné archivní pomůcky

Název fondu (sbírky): Místní národní výbor Hřebeč Uloženo v archivu: Státní okresní archiv Kladno Místo vzniku fondu (sbírky): Hřebeč Časový rozsah: 1945-1988

Metráž: 0 bm zpracováno (z toho 0 bm inventarizováno), 1,83 bm nezpracováno

Přístupnost: Archivní soubor není přístupný pro nahlížení Původce fondu(sbírky): MNV Hřebeč Tematický popis: účetní knihy 1955-65 zápisy ze schůzí rady, pléna, komisí

1945-60 kartony: korespondence, účetnictví, evidence obyvatel, volby, zápisy ze schůzí rady, pléna, komisí Archivní pomůcky: Žádné archivní pomůcky

Dále Vám doporučujeme obrátit se na Obecní úřad vaší obce, jistě by zde měli mít kroniku, která by mohla obsahovat informace o extrémních jevech v obci, http://www.hrebec.cz/.

Další možností, jak získat informace o meteorologických jevech v obci, je využití služeb Českého hydrometeorologického ústavu (www.chmi.cz).