dotaz na nacionále Rudolfa Kellera

Text dotazu

Dobrý den, ráda bych se dozvěděla více o osobě
Rudolfa Kellera, vydavatele Prager Tagblatt (setkávám se také s variantou
Prager Tageblatt, ale předpokládám, že jde o stejné periodikum). Zajímala by
mne zejména jeho biografická data, osudy za 2. světové války, případně jak a
kdy z Československa odešel, a zda byla jeho manželkou Olga Keller, kterou
znám jako emigrantku do Bolivie z rozsáhlé korespondence s Walterem Jacobem.
Děkuji Vám.

Odpověď

Dobrý den,

k Vašemu dotazu uvádíme základní údaje o hledaném vydavateli podle Českého a Slovenského biografického archivu

(http://www.nkp.cz/pages/page.php3?page=sluz_mikrofise_archivy.htm) :

Rudolf Keller narodil 26. 4.1875 v Ostrově u Karlových Varů, zemřel 9.května 1964 v New Yorku. Novinář, biochemik, držitel čestného doktorátu z Basilejské university.

Po studiu na Pražské obchodní akademii, vystudoval na přírodní vědy na německé universitě v Praze.

Praxi započal v exportní obchodní společnosti, poté byl zástupcem Labské obchodní vývozní společnosti.

V roce 1902 se oženil s Helenou, rozenou Fischel. Díky sňatku se stal spolumajitelem a vydavatelem několika novin.

Od roku 1914 vydával "Prager Tagblatt" a "Aussiger Tagblats". Jeho specializací byla národní ekonomie a buněčná fysiologie.

Jako soukromý vědec se nadále věnoval biochemii.

Od roku 1925 do roku 1938 byl vedoucím přírodovědné laboratoře v Praze, jejímž byl spoluzakladatelem.

Je autorem publikace "Elektrizität in der Zelle", 3. vydání vyšlo v roce 1932. Za tuto práci obdržel čestný doktorát Basilejské university.

V roce 1939 emigroval přes Velkou Britanii do USA. Později se stal ředitelem Labors der Madison Foundation for Biochemical Research v New Yorku.

Více informací se nám bohužel nepodařilo dohledat, protože máme k dispozici pouze údaje před emigrací R.Kellera do USA.

Další odkazy na literaturu byste nalezla v "Licencovaných online databázích" Národní knihovny - World Biographical Index Online : Deutsches Biographisches Archiv a Jüdisches biographishes Archiv. Pokud nemáte přístup k těmto zdrojům, můžete si je vyhledat u nás ve studovně Referenčního centra. Otevřeno je každý všední den od 9 do 19 hodin (http://www.nkp.cz/pages/page.php3?nazev=Provozni_doba&submenu3=65) .

Zdroje :R.Wlaschek : Biographia Judaica Bohemiae, Dortmund 1995

K.G.Saur : Deutsche Biographiseche Enzyklopädie, München 1997

Český biografický archiv a Slovenský biografický archiv