Dotaz na indiánská písma

Text dotazu

Dobrý den, existuje jazyk - nářečí původních obyvatel Ameriky (severní i jižní) , který by současně používal písemné znaky (ekvivalent písma, nikoli obrázkové písmo) ?
Děkuji

Odpověď

Dobrý den, 

v předkolumbovském období se na žádném z amerických kontinentů písmo obdobné latince nevyskytovalo. Výjimkou je mayské písmo, které kombinovalo znaky pro slova a slabiky. I tak zůstává písmem hieroglyfickým. Tzv. "uzlové písmo" v Andách mělo speciální uzly pro jednotlivé číslovky, ale nesloužilo k zápisu textu. Začátkem 19. století vytvořil Sequoyah (příslušník kmene Čerokí) speciální abecedu, která vystihovala jazyk čerokí lépe než latinka. Tato forma zápisu není původní. Byla uměle vytvořena, aby bylo možné jazyk uchovat, předávat a rozvíjet. 

Použité zdroje

DREW, David a Jindřich MANĎÁK. Ztracené kroniky Mayských králů. Praha: BB art, 2001, 382 s. ISBN 80-7257-427-2.

VRHEL, František a Oldřich KAŠPAR. Předkolumbovské literatury: témata, problémy, dějiny. Brno: Nadace Universitas Masarykiana, 2003, 88 stran : černobílé fotografie, frontispis. ISBN 80-7204-273-4.

https://en.wikipedia.org/wiki/Cherokee_syllabary

Obor

Jazyk, lingvistika a literatura

Okres

--

Knihovna

Datum zadání dotazu

03.01.2022 08:00

Přidat komentář

Pokud chcete přidat komentář, zadejte jej do formuláře níže. Nejsou povoleny žádné formátovací značky. Adresy na web nebo emailové adresy budou automaticky transformovány na aktivní odkazy. Komentáře jsou moderovány.

Kolik je 10 + 4?

Hledání v archivu