Dotaz na ilustraci

Text dotazu

Dobrý den, rád bych zjistil, jaké konkrétní antické dílo bylo předlohou ilustrace (okřídlená postava, snad bůh větru) na obálce prvního vydání knihy Rudolfa Mertlíka Starověké báje a pověsti (Praha 1968). Na koho bych se mohl obrátit?
Předem děkuji za odpověď.

Odpověď

Dobrý den,

na obrázku v titulu Starověké báje a pověsti od Rudolfa Mertlíka je znázorněn bůh Hermés. Popis z knihy: „ Isám Hermés zářil krásou. A přece chtěl v té chvíli vypadat ještě vábněji, aby se té dívce zalíbil. Přihladil si vlasy a urovnal si plášť, aby mu ladně splýval. V pravici držel zlatý prut a křídla i opánky se mu oslnivě leskly. Potom vešel opatrně do Kekropova paláce a zamířil ke komnatám, kde bydlily Kekropovy dcery. Aglauros si první povšimla nenadálého hosta, když se blížil k Hersině komnatě. „Odkud přicházíš a co tu chceš?“ obrátila se na něho zvědavě a závistivě, když si pomyslila, že snad přináší její sestře nějaký dar. „Jsem Hermés a roznáším vzduchem rozkazy svého otce Dia. …“.“ Zdroj: MERTLÍK, Rudolf a Karel VODÁK. Starověké báje a pověsti. Praha: Svoboda, 1968, s. 94. Dostupné také z: https://ndk.cz/uuid/uuid:cdd2bbae172b87cd0f6ca32ce049b032

Hermés byl starověký řecký bůh pastvin, stád a obecně přírody a vegetativních sil, ochránce cest a hranic, původně snad i chtonické povahy 12. Byl také poslem bohů a ochráncem cest a poutníků. Hermés byl synem Dia a Máie. V řecké mytologii je Hermés známý pro svou lstivost, rychlost a pohyblivost. Je také bohem obchodu, výmluvnosti a přesvědčivého užívání řeči, vynalézavosti, myšlení a nakonec intelektuální aktivity vůbec. Zdroj: Hermés – Wikipedie (wikipedia.org)

Další zdroje: