Dotaz

Text dotazu

Dobrý den,
 zajímá mě původ a datování vzniku přijmení Nosek. Za případnou odpověď děkuji

Odpověď

Dobrý den,

možností vzniku jména Nosek existuje několik. Nossek je židovské příjmení, které vzniklo z osobního jména Nathan. Vladimír Mates ve své knize Jména tejemství zbavená uvádí, že Nosek patří do kategorie jmen odvozených z "vlastností tělesných a duševních". Nedomnívá se ale, že by takto byli pojmenování lidé s malým nosem, spíše naopak, jednalo se patrně o ironické pojmenování. Nebo mohlo jít o člověka, který se přistěhoval z Noskova, Nosálova a jiných obcí, které mají ve svém jméně "nos". Datování vzniku se mi nalézt nepodařilo.

Použité zdroje

MATES, Vladimír. Jména tajemství zbavená: malá domácí encyklopedie 250 nejčastějších příjmení. [1. díl]. Vyd. 2. Praha: Epocha, 2002. 319 s. ISBN 80-86328-10-4.
MOLDANOVÁ, Dobrava. Naše příjmení. Vyd. 3. (2. v Agentuře Pankrác). Praha: Agentura Pankrác, 2010. 229 s. ISBN 978-80-86781-03-8.