Dotaz

Text dotazu

Dobrý den, předem se omlouvám, za poměrně hloupý dotaz. Prosím Vás, když jsou chyby v knize, v textu, který přímo cituji v knize, mám v textu ty chyby nechat? Děkuji moc. S pozdravem Němcová

Odpověď

Dobrý den,

na tak vysoké rovině abstrakce je těžké poskytnout konkrétní odpověď. Způsoby zacházení s citovaným textem se liší podle zvyklostí jednotlivých oborů a typů textů. Obecně platí, že pokud původní podoba citovaného textu (tedy i chyby, které obsahuje) může být jakýmkoli způsobem relevantní pro kontext, ve kterém text uvádíte, je vhodné se zdržet jeho upravování. Věcné chyby v citacích neupravujeme – můžeme je uvést na pravou míru v poznámce pod čarou, doslovu nebo úvodu. Jedná-li se o pravopisné chyby nebo překlepy, je nejkorektnějším postupem uvést citaci v původní podobě a opatřit ji poznámkou, že se jedná o originální pravopis citovaného textu – popřípadě v citaci pravopis upravit a v poznámce (úvodu, doslovu) uvést informaci o provedených úpravách.