Doryforos

Text dotazu

Dobrý den,
ráda bych se zeptala, jaké publikace píší o Doryforosovi. Tuším jen, že spadá do antické literatury, avšak se mi nepodařilo dohledat konkrétní publikaci, popř. článek. Děkuji za rychlou pomoc

Odpověď

Dobrý den,

Polykleitos z Argu (řecky Πολύκλειτος) byl antický řecký sochař, mladší vrstevník Feidia, činný od poloviny do konce 5. století př. n. l. Působil v Thébách a vynikl zejména jako tvůrce bronzových soch vítězných atletů v Olympii, eventuálně bohů.

Polykleitos vytvořil nový proporční kánon pro zobrazování mužského těla, za jehož dokonalou ukázku byla již ve starověku pokládána jeho socha Doryfora (tj. mladíka nesoucího kopí).

V římské kopii se dochovala např. sochy Doryfora (mladíka nesoucího kopí) a Diadúmena (mladíka uvazujícího si vítěznou stužku).

Polykleitos svůj proporční systém teoreticky vyložil ve spisu, který se  do dnešní doby nezachoval.

Základními znaky Polykleitova kánonu jsou:

- hlava 1/7 výšky postavy

-důsledné využití kontrapostu - vztahu volné a opěrné nohy  -kontrapostu odpovídající pohyb ramen a paží a  -naklonění hlavy.

Zdroj : záznamy o knihách z báze NKC Národní knihovny, http://www.nkp.cz, záložka Katalogy a databáze.

http://cs.wikipedia.org/wiki/Polykleitos

[Č.záznamu: 001851356]

Významné osobnosti antického starověku / Igor Lisový ; ilustrace Zdenek Pala. -- Vyd. 1.. -- Ostrava : Filozofická fakulta Ostravské univerzity v Ostravě, 2007. -- 402 s. : il., portréty ; 21 cm

[Č.záznamu: 001325884]

Doryforos & Ganymedes / Jiří Kuběna ; [edičně připravil a slovem doplnil autor ; doslov napsal Ladislav Soldán]. -- 1. vyd.. -- Brno : Vetus Via, 2004. -- 374 s., [78] s. obr. příl. : il. (některé barev.), portréty ; 20 cm

Záznam 1 z 5

[Č.záznamu: 002117005]

Klasické Řecko / Michael Grant ; přeložil Gerik Císař. -- 3. vyd. v českém jazyce. -- Praha : BB/art, 2010. -- 376 s., [16] s. obr. příl. : il., mapy ; 24 cm

 Články, báze ANL :

[Č.záznamu: 000883216]

Roky mezi Doryforem a Ganymedem / Karel Kolařík

In: Tvar. -- ISSN 0862-657X. -- Roč. 15, č. 20 (20041202), s. 23

[Č.záznamu: 000876884]

Zápisník XII / Martin C. Putna.

In: Souvislosti. -- ISSN 0862-6928. -- Roč. 15, č. 3 (2004), s. 248, 249-255