Dopravní účely

Text dotazu

Dobrý den, obracím se na Vás s prosbou o pomoc při výkladu pojmu "dopravní účely". Nedaří se mi najít nějakou definici nebo výklad pro tento pojem. Jedná se mi o případ, kdy je něco vyráběno (dováženo, prodáváno...) pro závodní auto, které se pohybuje pouze po závodních drahách, zda lze takovou věc definovat jako vyráběnou pro dopravní účely. V podstatě tedy, zda je i závodní činnost možno zařadit pod pojem "doprava".
Děkuji a přeji hezký den

Odpověď

Dobrý den,

doprava = dopravování (zboží, osob, ...)

dopravní = co souvisí s dopravou, co je k dopravě

účel = něco zamýšleného, nepřímá příčina činnosti, cíl

Zdroj: TRÁVNÍČEK, František. Slovník jazyka českého. Praha: Slovanské nakladatelství, 1952.

Jak a zda vůbec lze definovat, patří-li  závodní prostředek - automobil (motocykl, bicykl,...) pod obecný pojem doprava,  jsme  přesně nenašli.  Při závodní činnosti automobilové se ale jezdec (řidič) dopravuje co nejdříve od startu k cíli, dopravuje tam svůj závodní stroj. A je-li doprava rovna dopravování, pak by mělo i závodní vozidlo, i které jezdí jen na okruhu závodní dráhy, být prostředkem s dopravním účelem.

Chceme-li se vyznat v dopravní technice, musíme si nejprve ujasnit, co všecko zahrnuje, vymezit pojmy. Nejobecnější a obvyklé je prvotní rozdělení do tří hlavních tříd:

1. prostředky pozemní čili vozidla

2. prostředky vodní (námořní, říční atd.) čili plavidla

3. prostředky vzdušné čili letadla

Každá tato  třída zahrnuje prostředky, které se liší dále třeba podle fyzikálních znaků (kolová vozidla, pásová) nebo na silniční, terénní...

Ve skupině druhé jsou zahrnuta plavidla pohybující se po hladině, pod hladinou...

Do skupiny třetí náleží letadla, ale i balony,  rakety,...

Dopravní prostředky můžeme rozlišovat ale ještě např. na vlastní prostředky a na pomůcky (lyže, brusle,...)

Jiným dělidlem je, zda prostředku užívá jeden člověk nebo  větší počet lidí, pohybuje-li se sám, s řidičem, posádkou, obsazené, neobsazené,  motorové, bezmotorové,...

Možno rozlišovat dopravní prostředky podle toho, kolik osob jich užívá. Jsou prostředky pro jednotlivce, dvoumístné, pro několik osob..., dělí se také na prostředky osobní nebo nákladní.

A nakonec ještě rozdělení na:

prostředky čistě dopravní,

prostředky sportovní, závodní a rekordové - sem by spadala závodní auta, která vás zajímají

prostředky vojenské či bojové.

Čerpáno z: BENEŠ, Pavel. Technika překonává prostor a čas: kniha o vývoji a druzích dopravních prostředků. Praha: Mladá fronta, 1955.

http://kramerius4.nkp.cz/search/handle/uuid:0a92d350-92fa-11e2-9142-5ef3fc9bb22f