Dopad do vody

Text dotazu

Chci se zeptat, proč je pád do vody z velké výšky prakticky stejný, jako pád na beton. Slyšel jsem, že to má něco do činění s povrchovým napětím vody, ale nejsem si jistý. Mohli byste to, prosím, vysvělit?

Odpověď

Dobrý den,
ano, má to co dočinění i s povrchovým napětím. Povrchové napětí je efekt, kdy se kapalina snaží zaujmout co nejhadšího stavu s minimální plochou. Povrch kapaliny se tedy chová jako smršťovací fólie, která "stahuje" kapalinu tak, aby její povrch byl co nejmenší. Jakékoliv rozšíření povrchu znamená zvýšení stavu energie, čemuž se kapalina snaží "bránit".
Povrchové napětí klesá s rostoucí teplotou a lze jej ovlivnit i chemickým složením, tedy přidáním přísad, jako například mýdlo nebo prací či mycí prostředky (destilovaná voda má malou smáčivost - špatně proniká do mezer v materiálu, právě kvůli vyššímu povrchovému napětí).
Nicméně při dopadu do vody hraje největší roli rychlost pádu (která zcela závisí na výšce a odporu vzduchu). Zatímco při pomalém ponoření mají molekuly vody čas "odsunout" se vám z cesty, při vysoké rychlosti dopadu se voda začne chovat jako pevné těleso a klade odpor. Například World High Diving Federation (tedy asociace, která sdružuje skokany do vody z výšek) doporučuje maximální výšku skoků pro muže 27 m a pro ženy 23 m, přičemž by dole ve vodě měli být alespoň dva potápěči záchranáři.

Zdroje:
http://cs.wikipedia.org/wiki/Povrchov%C3%A9_nap%C4%9Bt%C3%AD
http://fyzweb.cz/odpovedna/index.php
http://fyzikalniolympiada.cz/texty/odpor.pdf
http://www.whdf.com/index1.htm
BEDNAŘÍK, Milan a Miroslava ŠIROKÁ. Fyzika pro gymnázia : mechanika. Praha : Prometheus, 2000. 3. přepr. vyd. ISBN 80-7196-176-0.

Obor

Fyzika a příbuzné vědy

Okres

--

Knihovna

Knihovna Matematicko-fyzikální fakulty UK

Datum zadání dotazu

23.07.2013 10:18

Přidat komentář

Pokud chcete přidat komentář, zadejte jej do formuláře níže. Nejsou povoleny žádné formátovací značky. Adresy na web nebo emailové adresy budou automaticky transformovány na aktivní odkazy. Komentáře jsou moderovány.

Kolik je 4+4 ?

Hledání v archivu