Domovní znamení – Podolí – reliéf Karla IV.

Text dotazu

Dobrý den, bydlíme v Praze v Podolské 106/25 a na fasádě činžovního domu máme domovní znamení-reliéf s vyobrazením Karla IV. a nápisem "U Karla IV.". Nepodařilo by se vám prosím najít podrobnosti, jaká historie se k tomuto domu a znamení váže a proč zrovna Karel IV. v Podolí? Děkuji a srdečně zdravím, Pavel Vokatý

Odpověď

Dobrý den,

pamětní deska připomíná výletní hostinec U Karla IV., který stával v tehdejší Přemyslově ulici 25 a jenž údajně Karel IV.

navštěvoval. Informace jsme zjistili v knize Václava Proška Pražské Podolí 2, snímek uvedené dvojstrany Vám zašleme následně.

PROŠEK, Václav. Pražské Podolí 2: Podolskými ulicemi včerejška i dneška krok za krokem. Praha: Pro Antikvariát - Aukční agenturu Prošek vydala SMD Společnost městské dopravy, 2015, s. 76. ISBN 978-80-902095-7-2. Dostupné také z: http://www.digitalniknihovna.cz/mlp/uuid/uuid:264e50a8-5391-11e8-870f-001b63bd97ba