Domovní znamení

Text dotazu

Dobrý den, který dům v Praze má ve znaku Boží oko? A proč? Děkuji.

Odpověď

V současné době můžeme znamení božího oka vidět na domě U božího oka v Malé Štupartské (Ungelt). Proč je zde toto znamení umístěno, se nám však nepodařilo zjistit. Symbolika domovních znamení je popsána v literatuře, například v publikaci PETRÁŇOVÁ, Lydia. Domovní znamení staré Prahy. 2.vyd. Praha: Panorama, 1991. ISBN 80-7038-039-X., ze které jsme čerpali i my.
Pravděpodobně je symbol božího oka také na domě U božího oka v Bubenči č.p. 27 (Gotthardská 6) - viz. http://langweil.info/bubenec/1004003.htm

V minulosti se symbol božího oka nacházel na těchto budovách: Staré Město:
U božiho oka, ul. Platnéřská (doloženo z roku 1891) U božího oka, ul. U Dobřenských 3 (doloženo 1796 - 1891)
Nové Město:
U božího oka, ul. Vojtěšská 18 (doloženo 1891)

Pokud máte zájem o další informace o domu U božího oka, doporučovali bychom Vám kontaktovat Pražskou informační službu (tourinfo@pis.cz, www.pis.cz) nebo autorku výše zmíněné publikace (petranova@eu.cas.cz, http://www.cas.cz/vr_medailonek.php?m=3&ID=14).