domažlice (etymologie)

Text dotazu

Prosím mohli by jste mi zaslat odpověď na otázku : Jak vznikl název města Domažlice. Děkuji.

Odpověď

Dobry den, vysvetleni puvodu a nazvu jmena mesta Domazlice lze nalezt v:

LUTTERER, Ivan a SRAMEK, Rudolf Zemepisna jmena v Cechach, na Morave a ve Slezsku: slovnik vybranych zemepisnych jmen s vykladem jejich puvodu a historickeho vyvoje. Havlickuv Brod: Tobias, 1997.

Domazlice, mesto v jihozapadnich Cechach, stredisko Chodska. - Puvodne trhova osada s knizecim hradem, zalozena v 10.stol pri stare zemske stezce vedouci Vserubskym prusmykem do Bavorska. Nedaleko ni zalozil kral Premysl II. Otakar mesto (po roce 1260). Mistni jmeno melo puvodne podobu Domazilici/Domažilici, ktera se v mluve zahy zkratila na pouhe ctyrslabicne Domazlice (1037 in Domaslicyh). MJ je odvozeno celedni priponou -ice (z -ici) z OJ *Domazil a znamenalo "osada lidi Domazilovych". Vedle tohoto jmena vyskytovalo se uz od konce 10.stol. dubletni pojmenovani Tugost, Tuhošč, (1040 Tugozc), odvozene privlast. priponou z OJ Tugost a do nem. prejate jako Tust, Taust, od 18. stol zjednodusene na Taus (1789 Tauss).

Rozdil mezi temito dvema jmeny byl v tom, ze Tugost se az do 2.pol.13.stol. tykalo knizeciho hradu, kdezto Domazlice se tykalo sousedni osady a pozdeji mesta. Koncem 13. stol. se tento rozdil prestal zachovavat, ("v meste Domazlicich lidove zvanych Tust"). Pritom se obe podoby vyhranily jazykove, cestina uzivala jen Domazlice, nova nemcina jen Taus.

* rekonstruovana, predpokladana podoba, tj. nedolozena