dokumenty v elektronické podobě v NK ČR

Text dotazu

Dobrý den. Ráda bych se zeptala, zda jsou na vašem serveru k nahlédnutí materiály v elektronické podobě a jakým způsobem je možné se k nim dostat. Předem děkuji za odpověď.

Odpověď

Dobrý den, není nám zřejmé, o jaké materiály vám jde, proto se pokusíme nastínit možnosti, s přihlédnutím k biologickým vědám, které vyznačujete.

Národní knihovna zveřejňuje své katalogy a databáze, kde najdete jednak dokumenty z fondů NK (báze NKC, popř. ČNB), jednak bibliografické informace (báze ANL, ČNB). Některé záznamy z těchto bází jsou propojeny s plnými texty, není to ale pravidlem.

Vedle toho NK nabízí několik možností přístupu k plným textům různého druhu. Přístup je možný u některých zdrojů pouze v budově NK, pro registrované uživatele je v některých případech možný vzdálený přístup.

1. Portály -
http://www.nkp.cz/pages/page.php3?nazev=Portaly&page=sluz_portaly.htm

Manuscriptorium - rukopisy a staré tisky, digitalizované dokumenty pouze v NK nebo institucích s licencí,

Kramerius - dokumenty do r. vydání 1880 jsou volně přístuipné, ostatní pouze v budově NK,

portál EZB - uvádí informace o zahraničních periodikách a jejich dostupnosti v elektronické podobě.

2. Licencované on-line databáze -
http://www.nkp.cz/pages/page.php3?nazev=Licencovane_online_databaze&submenu3=104

Jste- li čtenářem NK ČR můžete po přihlášení (VSTUP DO SYSTÉMU) využívat některé licencované zdroje z libovolného počítače.

Přehled těchto zdrojů najdete zde:
http://www.nkp.cz/pages/page.php3?page=sluz_infozdr.php3. Pokud by vás zajímaly zdroje zaměřené na biologii, najdete tu v pravém sloupci seznam zdrojů podle oborů. Nejdůležitější patrně bude báze Biological Abstract (odkazuje i k některým plným textům).

Pokud by vás v této oblasti zajímalo něco více, rádi vám na váš dotaz odpovíme.