dokumenty v elektronické podobě v NK ČR

Text dotazu

Dobrý den. Ráda bych se zeptala, zda jsou na vašem serveru k nahlédnutí materiály v elektronické podobě a jakým způsobem je možné se k nim dostat. Předem děkuji za odpověď.

Odpověď

Dobrý den, není nám zřejmé, o jaké materiály vám jde, proto se pokusíme nastínit možnosti, s přihlédnutím k biologickým vědám, které vyznačujete.

Národní knihovna zveřejňuje své katalogy a databáze, kde najdete jednak dokumenty z fondů NK (báze NKC, popř. ČNB), jednak bibliografické informace (báze ANL, ČNB). Některé záznamy z těchto bází jsou propojeny s plnými texty, není to ale pravidlem.

Vedle toho NK nabízí několik možností přístupu k plným textům různého druhu. Přístup je možný u některých zdrojů pouze v budově NK, pro registrované uživatele je v některých případech možný vzdálený přístup.

1. Portály -
http://www.nkp.cz/pages/page.php3?nazev=Portaly&page=sluz_portaly.htm  

Manuscriptorium - rukopisy a staré tisky, digitalizované dokumenty pouze v NK nebo institucích s licencí,

Kramerius - dokumenty do r. vydání 1880 jsou volně přístuipné, ostatní pouze v budově NK,

portál EZB - uvádí informace o zahraničních periodikách a jejich dostupnosti v elektronické podobě.

2. Licencované on-line databáze -
http://www.nkp.cz/pages/page.php3?nazev=Licencovane_online_databaze&submenu3=104

Jste- li čtenářem NK ČR můžete po přihlášení (VSTUP DO SYSTÉMU) využívat některé licencované zdroje z libovolného počítače.

Přehled těchto zdrojů najdete zde:
http://www.nkp.cz/pages/page.php3?page=sluz_infozdr.php3. Pokud by vás zajímaly zdroje zaměřené na biologii, najdete tu v pravém sloupci seznam zdrojů podle oborů. Nejdůležitější patrně bude báze Biological Abstract (odkazuje i k některým plným textům).

Pokud by vás v této oblasti zajímalo něco více, rádi vám na váš dotaz odpovíme.

Obor

Informace o vydaných dokumentech

Okres

--

Knihovna

Národní knihovna ČR

Datum zadání dotazu

25.02.2009 15:45

Přidat komentář

Pokud chcete přidat komentář, zadejte jej do formuláře níže. Nejsou povoleny žádné formátovací značky. Adresy na web nebo emailové adresy budou automaticky transformovány na aktivní odkazy. Komentáře jsou moderovány.

Zapište číslici "pět".

Hledání v archivu