Dokumenty Tridentského koncilu?

Text dotazu

Dobrý den,
obracím se na Vás s prosbou. V jedné historické knize jsem našla informaci, že Kánon 10 (Tridentského koncilu) obsahuje dodnes sporný výrok, že prý je neženatost lepší a světější než život v manželství. Z obsahu dokumentů dostupného na webu jsem však zjistila, že se dokumenty tridentu nedělí na kánony, ale hlavy, které odpovídají jednotlivým zasedáním. Bylo by prosím možné požádat vás o pomoc s dohledáním místa, ke kterému se text vztahuje?
Za Vaši pomoc předem děkuji,

Odpověď

Dobrý den,

překlady textů ze zasedání Tridentského koncilu jsme našli v knize: HRDINA, Ignác Antonín. Dokumenty Tridentského koncilu: latinský text a překlad do češtiny. Praha: Krystal OP s.r.o., 2015. 335 s. Tyto texty jsou skutečně rozděleny na hlavy, ale i kánony.

V kapitole O svátosti manželství, Učení o svátosti manželství, ze 24. zasedání, jež je osmým za papeže Pia IV., konané 11. dne měsíce listopadu 1563 se praví: Kánon 10: „Kdo by prohlásil, že je třeba dávat přednost stavu manželskému před stavem panenským nebo celibátem, a že není lepší a blaženější zůstat ve stavu panenském nebo celibátu než se spojit v manželství, ten nechť je vyobcován.“ (s. 206).

Už apoštol Pavel zastával názor, že "kdo se ožení se svou snoubenkou, jedná dobře, kdo se neožení, jedná lépe." Manželství odjímá plnou soustředěnost k Bohu.