dokumenty, studie a knihy k tematu

Text dotazu

Dobrý den,

zajímám se o, víceméně jakoukoliv seriozní, literaturu týkající se historie, kultury, populace, archeologických operací, též jakékoliv psychologické, etnografické, demografické, antropologické studie týkající se obyvatel a území Velikonočních Ostrovů.

Děkuji

Odpověď

Dobrý den,

literatura v tomto směru je poměrně široká, ale bohužel nespecifikujete jazyk. Omezím se proto na zdroje v českém a anglickém jazyce, ale ani zdaleka to nemůže být vyčerpávající či úplný výčet. Nabídka literatury v češtině je bohužel omezená zejména na cestopisy a mytologii.

Velikonoční ostrov je geograficky i kulturně řazen do areálu tzv. Polynésie. Monografie, které se tímto tématem zabývají, mohou být také zajímavým zdrojem. Některé společenské a kulturní fenomény budou stručně popsány v základních textech z oborů antropologie, etnologie, archeologie, botaniky, zoologie či ekologie. K cestopisné a biografické literatuře je vždy vhodné přistupovat s vědomí, že může být více ovlivněna osobností autora a jeho zážitky. Na tyto žánry se striktní pravidla vědecké práce neuplatňují tak přísně.

Cestopisy

BUCK, Peter Henry, Josef CINCIBUS a Vladimír KADLEC. Vikingové jižních moří. Praha: Orbis, 1963, 203 stran : ilustrace, mapy.

COOK, James, Jiřina HAUKOVÁ, Zdeněk MAJZNER a Bohumila KÁROVÁ-MARŠÍKOVÁ. Cesta kolem světa. 2. vyd. Praha: Panorama, 1982, 320 s. : obr. ; 23 cm.

DANIELSSON, Bengt, Božena KOLLNOVÁ-EHRMANNOVÁ a Karel ZPĚVÁK. Zapomenuté ostrovy Tichomoří. Praha: Orbis, 1968, 184 s. : čb. fot., mapy.

HEYERDAHL, Thor. Aku-Aku: tajemství Velikonočního ostrova. Překlad Dagmar Chvojková. Druhé vydání. Praha: Mladá fronta, 1960. 262 stran, 16 nečíslovaných stran barevných obrazových příloh. Globus; svazek 38.

KONDRATOV, Alexandr a Petr KAŠKA. Tajemství Pacifiku. Praha: Lidové nakladatelství, 1982, 183 stran : černobílé fotografie, 1 mapa.

KOŘENSKÝ, Josef. Jižním mořem: z Nového Zélandu Jižním mořem do Australie. Praha: Toužimský a Moravec, 1937, 138 stran, 112 stran, 84 stran : černobílé ilustrace.

PAVEL, Pavel. Návrat na Rapa Nui po třiceti letech. [Plzeň]: RegionAll, 2017. 165 stran. ISBN 978-80-905634-8-3.

Literatura v češtině

ANDERSEN, Johannes Carl a Lenka MÁCHOVÁ. Mýty a legendy Polynésanů. Praha: Volvox Globator, 2000, 383 s. ISBN 80-7207-364-8.

KRUPA, Viktor a F. H. RICHARD. Legendy a mýty Polynésie: polynéská kosmogonie. Bratislava: CAD Press, 1997, 164 s. ISBN 80-85349-77-9.

STINGL, Miloslav a Josef PAUKERT. Poslední ráj: Polynésie mezi včerejškem a zítřkem. Vydání I. Praha: Svoboda, 1974, 533 stran : ilustrace, portréty, fotografie ; 22 cm.

PAVEL, Pavel. Rapa Nui: jak chodily sochy moai na Velikonočním ostrově. 3., rozš. vyd., V Olympii 2. Praha: Olympia, 2006. 220 s., [48] s. barev. obr. příl. ISBN 80-7033-486-X.

VAŇURA, Jaromír. K záhadě obřích soch "Moai" "chodících" po ostrově Rapa-Nui (Velikonočním). Brno: Jaromír Vaňura, 1986. 4 s.

Literatura v angličtině

ALDEN, Björn. Wild and Introduced Plants on Easter Island in Courier Forschungsinstitut Senckenberg, Band 125, Frankfurt a. M. 1990, s. 209–216

BAHN, Paul G. a John FLENLEY. Easter Island, Earth Island: the enigmas of Rapa Nui. Lanham, Maryland: Rowman & Littlefield Publishers, 2017 - 2011, 1 online resource (304 pages) : illustrations (some color). ISBN 1-4422-6656-2.

BARTHEL, Thomas S. The Eighth Land: The Polynesian Settlement of Easter Island (Honolulu: University of Hawaii 1978; původně publikováno v Německu roku 1974

BOERSEMA, J. J. a Diane WEBB. The Survival of Easter Island: Dwindling Resources and Cultural Resilience. Cambridge: Cambridge University Press, 2015, 1 online resource (xvi, 296 pages) : digital, PDF file(s). ISBN 1-316-32195-9.

CONRICH, Ian a Hermann MUCKLER. Rapa Nui: Easter Island Cultural and Historical Perspectives. Berlin, [Germany: Frank & Timme, 2016 - 2016, 1 online resource (251 p.). ISBN 3-7329-9761-8.

HAUN, Beverley. Inventing 'Easter Island'. Toronto: University of Toronto Press, 2017, 1 online resource (355 p.) . ISBN 1-4426-8841-6. Dostupné z: doi:10.3138/9781442688414

MÉTRAUX, Alfred. Easter Island. Geneva: Editions Ferni, [1957], ©1957. 324 stran, 12 nečíslovaných stran obrazových příloh. Lost civilizations.

ROUTLEDGE, Katherine Scoresby. The Mystery of Easter Island: the story of an expedition. 2. ed. London: Sifton, Praed & Co., 1920. 24, 404 s.

RULL, Valentí. Paleoecological research on Easter Island: insights on settlement, climate changes, deforestation and cultural shifts. Amsterdam, Netherlands: Elsevier, 2020, 1 online resource (300 pages). ISBN 0-12-822747-8.

SAHLINS, Marshall. Islands of history. Published 1985. Chicago: University of Chicago Press, 1987 - 1985, xix, 180. ISBN 978-0-226-73358-6.

SAHLINS, Marshall. How "natives" think: about Captain Cook, for example. Chicago: University of Chicago, 1995, x, 318 s. ISBN 0226733688.

SIIKALA, Jukka. Cult and Conflict in Tropical Polynesia: a Study of Traditional Religion, Christianity and Nativistic Movements. Helsinki: Suomalainen Tiedeakatemia, 1982, 308 stran : mapy, tabulky, grafy. ISBN 951-41-0442-0.

SKOTTSBERG, Carl Johan Fredrik. The Natural History of Juan Fernandez and Easter Island, Uppsala 1956, S. 197–438

STINE, Megan., Who. HQ a John. HINDERLITER. Where Is Easter Island?. Penguin Young Readers Group, 2017, 1 online resource (47 pages). ISBN 0-515-15949-2.

TARK, Kristy. Easter Island: plotting number patterns. Huntington Beach, California: Teacher Created Materials, 2018, 1 online resource (35 pages). ISBN 1-4258-5971-2.

TOREN, Christina a Simonne PAUWELS. Living Kinship in the Pacific. New York: Berghahn Books, 2017, viii, 266 stran : grafy, tabulky, černobílé fotografie 24 cm. ISBN 978-1-78533-520-4.

WAXMAN, Laura Hamilton. Mysteries of Easter Island. Minneapolis: Lerner Publications, 2018, 1 online resource (32 pages) : illustrations, maps. ISBN 1-5124-4917-2.

ZIZKA, Georg. Changes in the Easter Island Flora – Comments on Selected Families, v Courier Forschungsinstitut Senckenberg, díl 125, Frankfurt a. M. 1990, S. 189–207