Dokumenty o vystěhování sedláků v 50tých letech ve Středočeském kraji

Text dotazu

Dobrý den, četla jsem knihu Akce K o vystěhovaných selských rodinách. Nikde jsem v knize nenašla selské rodiny z okresu Nymburk a Jičín. V jaké literatuře bych se mohla o těchto lidech dozvědět více? Děkuji předem za odpověď, přeji hezký den

Odpověď

Dobrý den,

obecně k tématu bych doporučila další literaturu zejména od Petra Blažka a Karla Jecha, kde by se mohly nacházet zmínky i o Středočeském kraji:

  • BLAŽEK, Petr a Michal KUBÁLEK, ed. Kolektivizace venkova v Československu 1948-1960 a středoevropské souvislosti. Praha: Česká zemědělská univerzita, 2008. ISBN 978-80-7363-226-7.
  • JECH, Karel. Kolektivizace a vyhánění sedláků z půdy. Praha: Vyšehrad, 2008. Moderní dějiny. ISBN 978-80-7021-902-7.
  • KAPLAN, Karel. Proměny české společnosti (1948-1960). Část druhá, Venkov. Praha: Ústav pro soudobé dějiny AV ČR, 2012. ISBN 978-85-8275-155-3.
  • RŮŽIČKA, Miloslav a Tomáš RŮŽIČKA. Vyhnanci II: Akce " kulak": zločin proti lidskosti!: Miroslav Růžička, 2011.
Tématem se zabývá také Ústav pro studium totalitních režimů, např. zde:
  • ROKOSKÝ, Jaroslav a Libor SVOBODA, ed. Kolektivizace v Československu. Praha: Ústav pro studium totalitních režimů, 2013. ISBN 978-80-87211-96-0. Dostupné online z: https://www.ustrcr.cz/publikace/jaroslav-rokosky-libor-svoboda-eds-kolektivizace-v-ceskoslovensku/ [26. 9. 2022]
Přímo Nymburka se pak dotýká bakalářská práce Lucie Rajlové:
  • RAJLOVÁ, Lucie. Kolektivizace zemědělství na nymburském okrese 1948-1953. Praha, 2012. Bakalářská práce. Univerzita Karlova, Fakulta sociálních věd. Dostupné online z: http://hdl.handle.net/20.500.11956/40941 [26. 9. 2022]
Podobně zpracováno je také nedaleké Mladoboleslavsko:
  • PURTEKOVÁ, Lenka. Kolektivizace zemědělství na Mladoboleslavsku a příklad obce Bukovno. Brno, 2014. Diplomová práce. Masarykova univerzita, Filozofická fakulta. Dostupné online z: https://is.muni.cz/th/soxti/ [26. 9. 2022]

Jinak se dá předpokládat, že značné množství materiálu (kde byste vyčetla konkrétnější informace) dosud leží nezpracováno v archivech...