Dokončovací nebo dokončující práce?

Text dotazu

Správný název je "dokončovací práce" nebo "dokončující práce"?. V kontextu s názvem stavebního objektu v projektové dokumentaci - Nosné konstrukce, Vnitřní konstrukce a Dokončující(vací) práce.

Odpověď

Dobrý den,

Slovník současné češtiny uvádí v souvislosti se stavebními pracemi spojení „dokončovací práce“

Viz výklad hesla na str. 131:

dokončit, sloveso dokonavé = dovést ke konci, ukončit (dokončit výzkum, dokončit školu/studia)

dokončovat, sloveso nedokonavé (Kapela dokončuje své druhé album)

DOKONČOVACÍ, přídavné jméno, (dokončovací stavební práce)

Pramen:

Slovník současné češtiny. Brno: Lingea, 2011. 1. vydání. 1085 s. ISBN: 978-080-087471-27-2.

Ve Slovníku spisovného jazyka z roku 1989 je uvedeno:

DOKONČOVACÍ, přídavné jméno, sloužící k dokončování: dokončovací práce, technické: dokončovací soustruhy

Pramen:

BĚLIČ, Jaromír. Slovník spisovného jazyka českého. I. A-G. Praha: Academia, 1989. 555 s.

Protože jsme knihovníci, nikoliv jazykoví odborníci, doporučujeme se dále obrátit pro podrobnější jazykový výklad na poradnu Ústavu pro jazyk český Akademie věd http://www.ujc.cas.cz/jazykova-poradna/