Doklady k sňatku v roce 1850

Text dotazu

Prosím o zjištění, jaké doklady byly nutné k uzavření sňatku kolem roku 1850 v Čechách. Můj předek žil v Novém Dvoře u Jaroměřic, on i nevěsta museli doložit křestní list a v matrice je vedle těchto uveden ještě jeden dokument, jehož název je složený z dvou slov, Heirats - ?, byl vydán asi měsíc před sňatkem. O co by se mohlo jednat? (Nevěsta nebyla podle tehdejších předpisů považována za plnoletou.). Děkuji a zdravím!

Odpověď

Dobrý den,

Heirats - =svatební, pro identifikaci dokumentu je tedy stěžejní právě ono druhé slovo.

Do roku 1867 bylo k uzavření sňatku třeba získat tzv. politický konsens, tj. souhlas orgánu veřejné správy. Podstatou jeho udělení byl předpoklad, že ženich bude schopen uživit rodinu, zároveň mohl být odepřen při pochybách o mravní a fyzické způsobilosti dotyčného jedince ke sňatku.

Určitá omezení pro sňatky existovala také například u osob některých profesí  - úředníků, učitelů, vojáků, četníků, finanční stráže apod.

Pokud nevěsta nebyla plnoletá, potřebovala ke svatbě souhlas otce (popř. zákonného zástupce nebo úřadu, pokud by otec nežil).

Vdávat a ženit se nesměli ani příbuzní, v určitých případech bylo možno za tímto účelem získat dispens.

Více viz např.:

Peterka, Josef: Cesta k rodinným kořenům. Praktická příručka občanské genealogie, Praha 2006

Dějiny českého a československého práva do  roku 1945, Praha 1999

Klabouch, Jiří: Manželství a rodina v minulosti, Praha 1962