Dokdo(Tokdo)/Takeshima

Text dotazu

Dobrý den, píšu esej o územním sporu mezi Koreou a Japonskem o souostroví Dokdo/Takešima. Byla bych Vám velice vděčná, kdyby jste mi mohli doporučit knihy a jiné zdroje, které by mi při psaní eseje mohli pomoci.

Předem Vám moc děkuji za Váš čas a přeji pěkný den.

Odpověď

Dobrý den,

níže Vám přinášíme výběrový seznam zdrojů k tématu územního sporu o souostroví Takešima.

Řadu literatury (v angličtině) je možné vyhledat např. v bázi Google Scholar (https://scholar.google.com/) zadáním klíčových slov např. Dokdo Takeshima conflict apod.

Zdroje k tématu lze též hledat před multivyhledávač Národní knihovny EDS, který prohledává volně dostupné databáze, katalogy apod. (http://eds.nkp.cz).

Přímo v katalogu Národní knihovny ČR se také nachází řada publikací k tématu. Některé dokonce k absenční výpůjčce. Vyhledání též pomocí klíčových slov (Takeshima, Japonsko AND Korea apod.).

Vhodný zdroj pro česky psané články je databáze Anopress (monitoring českého tisku). Jedná se o placený zdroj, který je dostupný např. na terminálech v Referenčním centru Národní knihovny ČR. Opět funguje jako vyhledávač se zadáváním klíčových slov. Např. při zadání hesla "Takešima" bylo vyhledáno v této databázi 57 článků (z posledních 5 let). K dispozici jsou zde plné texty těchto článků.

K tématu byla napsána také např. tato bakalářská práce, která na konci obsahuje poměrně rozsáhlý seznam použitých zdrojů:

PAVLÍK, Daniel. Územní konflikt Japonska a Jižní Koreje: Ostrovy Tokdo/Takešima [online]. Brno, 2010 [cit. 2019-12-11]. Dostupné z: https://is.muni.cz/th/fxtov/. Bakalářská práce. Masarykova univerzita, Fakulta sociálních studií. Vedoucí práce Miroslav Mareš.