Dohledání novinového článku: Každou středu, každý pátek...

Text dotazu

Dobrý den. Potřebovala bych dohledat novinový článek s názvem Každou středu, každý pátek, jedná se o svědectví bývalého politického vězně na oddělení III.C Drahomíra Kašpárka o věznici v Breslau (Wroclawi, Vratislavi). Součástí by měl být i obrázek s popiskem Věznice Breslau, vchod k popravišti + obrázek věrni zůstaneme Rudolf Olšovský a Bohumil Strnadl. Děkuji mnohokrát.

Odpověď

Vážená paní ...,

dohledání daného článku je v současné situaci a vzhledem k zadaným kritériím hledání příslovečné jehly v kupce sena. Národní knihovna v roce 2011 zrušila analytické zpracování článků, takže bez znalosti přesnějších indicií, jako je např. jméno autora či rok publikování článku, je bez nesmírné časové investice takřka nemožné. I přesto lze okruh potenciálních zdrojů článku zúžit, i když pouze teoreticky - vydání článku lze předpokládat buď v některém z lokálních periodik se vztahem k místu narození jak Drahomíra Kašpárka, tak i dalších jmenovaných (Rudolf Olšovský se narodil v Žilině u Nového Jičína), případně v okolí české strany hranic poblíž Vratislavi. Další možností je pak pátrat v periodikách, vydávaných českými skautskými organizacemi (kvůli členství všech jmenovaných v Junákovi).

Použité zdroje

https://sites.google.com/site/olsovskyweb/hrdina1/typicky