Docházka pracovní doby

Text dotazu

Dobrý den, rád bych se zeptal. Je zaměstnavatel povinen dát vytištěný stav hodin docházky? Pokud jsou digitální píchačky a zaměstnanec nemá v ruce žádný papír, kde by si mohl hlídat hodiny. Je možno vyžadovat každý měsíc vytištěné hodiny?

Odpověď

Dobrý den,

zákoník práce viz url (http://portal.gov.cz/wps/portal/_s.155/701/.cmd/ad/.c/313/.ce/10821/.p/8411/_s.155/701?PC_8411_p=96&PC_8411_name=zákoník práce&PC_8411_l=262/2006&PC_8411_ps=50#10821) hovoří o evidenci pracovní doby velmi stručně, nicméně dává za povinnost zaměstnavateli umožnit zaměstnanci do evidence nahlédnout, respektive si z nich pořizovat výpisy na náklady zaměstnavatele, zákoník práce tedy stanoví toto:

§ 96
 (1) Zaměstnavatel je povinen vést u jednotlivých zaměstnanců evidenci

a) odpracované
1. pracovní doby [§ 78 odst. 1 písm. a)],
2. práce přesčas [§ 78 odst. 1 písm. i) a § 93],
3. další dohodnuté práce přesčas (§ 93a),
4. noční práce (§ 94),
5. doby v době pracovní pohotovosti (§ 95 odst. 2),

b) pracovní pohotovosti, kterou zaměstnanec držel [§ 78 odst. 1 písm. h) a § 95].

 (2) Na žádost zaměstnance je zaměstnavatel povinen umožnit zaměstnanci
nahlédnout do jeho účtu pracovní doby nebo evidence pracovní doby a do jeho účtu mzdy
a pořizovat si z nich výpisy, popřípadě stejnopisy na náklady zaměstnavatele.

Detailní popis problematiky týkající se evidence pracovní doby naleznete na této adrese:
http://www.epravo.cz/top/clanky/evidence-pracovni-doby-68481.html