Dobrý den, zajímal by mě význam příjmení Plesl, Pleslová

Text dotazu

Dobrý den,
v rámci předmětu literatury, přesněji onomastiky bych se chtěla dozvědět více o příjmení Plesl popř. Pleslová

Odpověď

Dobrý den,

příjmení Plesl patří  dle knihy "Naše příjmení" mezi příjmení, která byla odvozena z němčiny. Toto příjmení konkrétně ze středohornoněmeckého  bloeze = člověk s lysinou.

 Ke konci roku 2016 žilo v České republice dle statistik Ministerstva vnitra ČR a serveru "Naše jména" 114 mužů a  129 žen s příjmením Plesl/Pleslová. Podrobnější informace o výskytu tohoto jména na území ČR můžete nalézt na internetové stránce: www.nasejmena.cz či www.kdejsme.cz

Zdroje:

* MOLDÁNOVÁ, Dobrava. Naše příjmení. 2., upr.vyd. Praha : Agentura Pankrác, 2004. ISBN 80-86781-03-8 (váz.)

* BENEŠ, Josef. Německá příjmení u Čechů. 1.vyd. Ústí nad Labem : Univerzita J.E. Purkyně, 1998. Sv. 1-2. ISBN 80-7044-212-3 (brož.)

*  Naše jména: www.nasejmena.cz