DNA předků

Text dotazu

Dobrý den, syn si nechal udělat DNA s tímto výsledkem. Více jak 70% Chorvatsko. Na umělé inteligenci zjistil tuším faktor I, který vede k prvním osídlencům Evropy. Nachází se ve starých hrobech.
Byli předci první v Evropě? V Chorvatsku jsou po staletí min. 2 vesnice jménem Brich. Je tam i uložern papežem posvěcený meč z r. 780 na jméno hrabě Otto von Brich. Karel Veliký.
Děkuji

Odpověď

Dobrý den,

děkujeme za využití služby Ptejte se knihovny.
Spojitost s faktorem I (nebo spíše haploskupinou) je možná, protože je jednou ze čtyř hlavních haploskupin DNA chromozomu Y, které odpovídají za velkou část patrilineárního původu (mužské linie) Evropy. Haploskupina I je rozšířená ve vícero částech Evropy jako jsou severské země, ve vybraných zemích střední Evropy, a i na Balkánském poloostrově, tudíž jak píšete, dotýká se i Chorvatska. Nicméně ve zdrojích se neuvádí, že by se jednalo o skupiny, které mají svůj původ u prvních obyvatelů Evropy, pouze sděluje, že předky těchto skupin byli obyvatelé z dob paleolitu a neolitu a odkazují na oblasti, ve kterých se už vyskytovali.

Umělou inteligenci je nutno užívat opatrně, protože je stále ještě ve vývoji a zároveň často neuvádí zdroje, ze kterých čerpala – pouze poskládá odpověď spojením různých útržků z internetu, a to může dokonce vytvořit nesprávnou odpověď. Také je dost ovlivněna způsobem pokládání otázek – vezme si z ní jen klíčová slova a na ta odpoví, ale již ne na celou otázku jako jeden komplet. Netušíme, jakým způsobem jste pokládali UI svou otázku, ale v tomto ohledu je zaručeně lepší se obrátit na odborníka v oboru genetiky, který haploskupinu potvrdí. Můžete požádat o pomoc instituci, v níž byl rozbor DNA proveden, třeba s tím poradí anebo odkážou na patřičného odborníka.

Pokud otázkou „byli předci první v Evropě“ míníte své vlastní předky, pak Vám nejsme schopni podat přesné informace. Chorvatsko bylo osídleno už v pravěku, ale stejně s ním i plno dalších oblastí Evropy, a jak popisujeme výše, haploskupinou I oplývá více osídlených oblastí. V současnosti je lidská populace mnohonásobně vyšší než v době pravěku a moderní lidé se z ní rozšířili i po dalších oblastech Evropy, tudíž mezi tyto první obyvatele se řadí velká spousta současníků.
Je možné, že mezi ně patříte, ale to my nemůžeme nijak ověřit. K tomu je potřeba nechat si sestavit vývod z předků (v tomto případě z mužské linie).

Příjmení Brich vzniklo z osobního jména, které je také příjmením Brikcius (z latinského Brictius). Vesnice v Chorvatsku pod názvem Brich jsme nenalezli, pouze několik vesnic s názvem Brist. Ani s dalšími návodnými hesly nám literatura a internetové zdroje nepodaly bližší informace o vesnicích s tímto názvem. Slovo „von“ se spíše používá v německém jazyce jako předložka „z/od/s/…“ tudíž je možné, že pokud vesnice Brich existují, pak mohly být pojmenovány po člověku s jinou než chorvatskou národností. Název rovněž mohl být odvozen nejen od příjmení či jména člověka, ale i na základě jiných faktorů (z významově podobného slova, nějaké konkrétní události aj.).

Použité zdroje

-Semino O, Passarino G, Oefner PJ, Lin AA, Arbuzova S, Beckman LE, et al. (November 2000). "The genetic legacy of Paleolithic Homo sapiens sapiens in extant Europeans: a Y chromosome perspective". Science. 290 (5494): 1155–1159.
-Rootsi S, Magri C, Kivisild T, Benuzzi G, Help H, Bermisheva M, et al. (July 2004). "Phylogeography of Y-chromosome haplogroup I reveals distinct domains of prehistoric gene flow in europe" (PDF). American Journal of Human Genetics. 75 (1): 128–137.
-https://en.wikipedia.org/wi[…]modern_European_populations
-Buchvaldek, M. a kol.: Dějiny pravěké Evropy, SPN, Praha, 1985.
-TICHÝ, Radomír. Dějiny pravěku. Pro učitele dějepisu. Hradec Králové: Gaudeamus, Společnost experimentální archeologie, 2001. ISBN 80-7041-844-3.
-MOLDANOVÁ, Dobrava. Naše příjmení. Praha: Agentura Pankrác, 2010, s. 34. ISBN 978-80-86781-14-3.