Dobrý den, ráda bych věděla původ a význam příjmení Pisarovič

Text dotazu

Dobrý den, sestavujeme rodokmen naši rodiny a radi bychom vedeli jak vzniklo a odkud by mohlo být naše příjmení.

Odpověď

Dobrý den,

příjmení nejpodobnější příjmení Pisarovič je příjmení Písařovic. Moldanová (2004) uvádí, že toto příjmení je stejně jako  příjmení Pisarčík, Pisárik, Písaříček, Pisařík a Písařík odvozené od zaměstnání – písař – slovensky pisár.

Co se týče koncovky tohoto příjmení –ovič, Beneš (1998) píše, že toto odvozování vznikalo z nezdomácnělých německých jmen.

Když příjmení Pisarovič vyhledáme na webu kdejsme.cz, který čerpá z dat Ministerstva vnitra, nalezneme zde údaje o četnosti výskytu tohoto příjmení u žen i mužů, rozložení dle jednotlivých krajů či věkový průměr. Vidíme zde, že příjmení se v současnosti vyskytuje především v okrese Břeclav, přičemž toto území se je právě blízko hranic se Slovenskem a s Rakouskem.

http://www.kdejsme.cz/prijmeni/Pisarovi%C4%8D/hustota/

Přesný a jednoznačný původ příjmení nelze určit se stoprocentní přesností, nicméně se domníváme, že výklad uvedený výše je pravděpodobný.

Použité zdroje

• MOLDANOVÁ, Dobrava. Naše příjmení. Vyd. 2., upr. Praha: Agentura Pankrác, 2004. 229 s. ISBN 80-86781-03-8.

• BENEŠ, Josef. Německá příjmení u Čechů. 1.vyd. Ústí nad Labem : Univerzita J.E. Purkyně, 1998. Sv. 1-2. ISBN 80-7044-212-3 (brož.)

Při zjišťování etymologie příjmení jsme nahlédli i do těchto pramenů:

• MATES, Vladimír. Jména tajemství zbavená, aneb, Příjmení pod mikroskopem. 1. vyd. Praha: Epocha, 2004. 298 s. ISBN 80-86328-58-9.

• KOTÍK, Antonín. Naše příjmení: studie ku poznání příjmení českoslovanských, s ukázáním jejich hojnosti, rozmanitosti a namnoze zvláštního rázu a s pokusem o vysvětlení jich původu a smyslu. Nové vyd. V Praze: Nákladem Jana Kotíka, 1897. 288 s.

• KNAPPOVÁ, Miloslava. Naše a cizí příjmení v současné češtině. Liberec: Tax Az Kort, 2002. 256 s. ISBN 80-238-8173-6.

• BENEŠ, Josef. O českých příjmeních. Vyd. 1. Praha: Nakladatelství Československé akademie věd, 1962. 355 s. Studie a prameny; sv. 14.