Dobrý den rád bych zjistil původ příjmení Iša.

Text dotazu

Dobrý den rád bych zjistil původ příjmení Iša.

Odpověď

Jako nejčastější vysvětlení se vyskytuje, že je to zkrácenina jména František - Išek - Iša (u ženy Františka - Iška). Proto si skladatel Krejčí nebo muzikolog Popelka říkali Iša - jmenovali se oba František. Zdroje: https://cs.wikipedia.org/wiki/I%C5%A1a_Krej%C4%8D%C3%AD ; https://www.casopisharmonie.cz/komentare/isa-popelka-rodak-policsky-vzpomina-jaroslav-mihule.html

Na webových stránkách www.nasejmena.cz jsme nalezli také jinou teorii o vzniku tohoto příjmení. V diskuzi uživatel uvádí:

„Dobrý den, toto příjmení pravděpodobně mělo původně podobu Ischa a domnívám se, že tak říkali osobě se jménem Izák. Některé prameny uvádí, že Izákova matka Sára, se původně jmenovala Ischa. Toto jméno má význam smích nebo smát se. Je tedy možné, že toto příjmení vzniklo takto přeneseně. Skutečný původ tohoto příjmení v tomto případě ale lze zjistit pouze z matrik, ve kterých jsou uvedeny osoby z tohoto konkrétního rodu.“

Zdroj: https://www.nasejmena.cz/nj/cetnost.php?id=122843&typ=prijmeni

Bohužel se nám v literatuře nepodařil původ jména ověřit.

Pro více informací se zkuste obrátit na Jazykovou poradnu Ústavu pro jazyk český AV ČR (http://www.ujc.cas.cz/oddeleni/index.php?page=poradna).

Použité zdroje

BENEŠ, Josef. Německá příjmení u Čechů. Ústí nad Labem: Univerzita J.E. Purkyně, 1998. ISBN 80-7044-212-3. Dostupné také z: http://kramerius5.nkp.cz/[…]/uuid:52939740-cd0d-11e3-85ae-001018b5eb5c

BENEŠ, Josef. O českých příjmeních. Vyd. 1. Praha: Nakladatelství Československé akademie věd, 1962. 355 s. Studie a prameny; sv. 14.

KNAPPOVÁ, Miloslava. Naše a cizí příjmení v současné češtině. Liberec: Tax Az Kort, 2002. 256 s. ISBN 80-238-8173-6.

KOTÍK, Antonín. Naše příjmení: Studie ku poznání příjmení československých, jejich hojnosti, rozmanitosti a namnoze zvláštního rázu a s pokusem o vysvětlení jich původu a smyslu. Praha: Jan Kotík, 1897.

Mates, Vladimír. Jména tajemství zbavená: malá encyklopedie 250 nejčastějších příjmení. Vyd. 2. Praha: Epocha, 2002. 319 s. ISBN 80-86328-10-4.

Mates, Vladimír. Jména tajemství zbavená: malá encyklopedie nejčastějších příjmení. II. díl, jména na 251.-501.místě, Adam - Žižka. Vyd. 1. Praha: Epocha, 2003. 381 s. ISBN 80-86328-30-9.

MOLDÁNOVÁ, Dobrava. Naše příjmení. 2., upr.vyd. Praha : Agentura Pankrác, 2004. 229 s. ISBN 80-86781-03-8.

SVOBODA, Jan. Staročeská osobní jména a naše příjmení. Praha: Nakladatelství Československé akademie věd, 1964.