Příjmení Jirčák

Text dotazu

Dobrý den,

rád bych se dozvěděl původ příjmení Jirčák (pochází zřejmě z vesnice Dobšice u Sobotky (okres Jičín) , muselo vzniknout po roce cca 1700 jmen Jirčák, Jirčáková je v české republice 39.

Odpověď

Dobrý den,

příjmení Jirčák je jedním z mnoha příjmení, která byla odvozena z osobního jména Jiří, případně jedné z jeho domácích podob. Jméno Jiří je původem z řečtiny - geórgos a jeho význam je rolník. Posloupnost odvození příjmení je následující: Jirčák odvozeno z Jirák/ Jirák z Jíra/ Jíra z osobního jména Jiří, staročesky též Juřie.

Pokud by Vás zajímaly podrobnější informace k historii a vývoji příjmení, doporučujeme kontaktovat Jazykovou poradnu Ústavu pro jazyk český AV ČR (http://www.ujc.cas.cz/jazykova-poradna/zakladni-kontakty.html), zde by Vám jazykoví odborníci mohli říct více.

Použité zdroje

MOLDANOVÁ, Dobrava. Naše příjmení. Vyd. 2., upr. Praha: Agentura Pankrác, 2004. 229 s. ISBN 80-86781-03-8.