Dobrý den, původ příjmení Kouble. Domnívám se, že odvozeno od Jakub? Obec Dětenice od "Děten"? Děkuji za odpověď

Text dotazu

Dobrý den, prosím o přibližné vysvětlení původu příjmení Kouble. Domnívám se, že odvozeno od Jakub? A ještě bych prosil o původ názvu obce Dětenice. Někde jsem četl, že od "Děten" - asi kdysi majitel osady? Děkuji za odpověď. M. Kohout

Odpověď

Dobrý den,

příjmení Kouba vzniklo z osobního jména Jakub. Jméno Jakub pochází z hebrejštiny, původní tvar je "Jahaqóbh" a znamená "druhorozený".

Jméno obce Dětenice:

Původní tvar tohoto místního jména byl "Dětynice" = ves lidí Dětyňových (z osobního jména Dětyně). Jméno Dětynice se nejdříve změnilo v Dětenice dialektickou změnou y na e. V některých dokladech místního jména pronikla měkkost první slabiky i do slabiky druhé (Dětěnice). Konečně se Dět- dissimilací měnilo někdy v Jet- (Jetenice).

Další tvary jména obce: Dietienicze, Jettenitz, Getenicze, Dietenicze, Dethinicze, Dětinice...

Váš předpoklad, že vesničané se pojmenovali po původním majiteli osady, se nedá vyloučit.

První písemná zmínka o obci je z roku 1052, ale vykopávky svědčí o osídlení v době neolitické. Obec Dětenice patří ke starým charvátským osadám. Podle řídícího učitele a historika Václava Kubíka se jedná o jméno z kmene Charvatů.

Použité zdroje

MOLDANOVÁ, Dobrava. Naše příjmení. Praha, Mladá fronta, 1983. 289 s.
PROFOUS, Antonín. Místní jména v Čechách: jejich vznik, původní význam a změny. 1. vyd. Praha: Česká akademie věd a umění, 1947, iv, 726 s.
http://www.obecdetenice.cz/historie/

Obor

Jazyk, lingvistika a literatura

Okres

--

Knihovna

Knihovna Filozofické fakulty UK

Datum zadání dotazu

24.04.2015 07:41

Přidat komentář

Pokud chcete přidat komentář, zadejte jej do formuláře níže. Nejsou povoleny žádné formátovací značky. Adresy na web nebo emailové adresy budou automaticky transformovány na aktivní odkazy. Komentáře jsou moderovány.

Kolik je 10 + 4?

Hledání v archivu