Dobrý den. Potřebovala bych ověřené zdroje o malířském umění ve starých tiscích. Děkuji

Text dotazu

Potřebovala bych vyhledat ověřené zdroje o Malířském umění ve starých tiscích. Mám psát práci na tohle téma, ale na internetu toho moc nenajdu.

Odpověď

Dobrý den,

zasíláme několik tipů a věříme, že Vám níže uvedené publikace pomohou se zorientovat v tématu:

•             MATĚJKA, Bohumil. Album Společnosti přátel starožitností českých v Praze: materiál pro dějiny umění výtvarných v Čechách. [Díl] 1, Miniatury doby románské. Praha: B.J. Matějka, 1890. 16 s., [11] l. il.

•             Česká a moravská knižní malba 11. - 16. století: katalog výstavy Praha, listopad 1955 - leden 1956. Praha: Památník národního písemnictví, 1955. 41 s., 16 s. obr. příl.

•             KRÁSA, Josef a STEJSKAL, Karel, ed. České iluminované rukopisy 13.-16. století. Překlad Karel Stejskal. Vyd. 1. Praha: Odeon, 1990. 455 s. České dějiny; 68. ISBN 80-207-0114-1.

•             FRIEDL, Antonín. Iluminace Gumpoldovy legendy o sv. Václavu ve Wolfenbüttelu: studie k dějinám středověkého malířství v Čechách: s 55 obrazy. Praha: Filosofická fakulta University Karlovy, 1926. 212 s., [30] l. obr. příl.

•             STOLÁROVÁ, Lenka, ed. a VLNAS, Vít, ed. Karel Škréta: 1610-1674: studie a dokumenty. V Praze: Národní galerie, 2011. 410 s. ISBN 978-80-7035-469-8.

•             GRÖGER, Augustinus et al. Liber evangeliorum: knižní malba Beuronské umělecké školy = die Buchmalerei der Beuroner Kunstschule. Praha: Nadační fond Malakim ve spolupráci se Spolkem přátel beuronského umění, 2016. 232 stran. ISBN 978-80-906334-0-7.

•             FRIEDL, Antonín. Malíři královny Alžběty: studie o vzniku české školy malířské XIV. století. Praha: Aventinum, 1930. 142 stran, 60 nečíslovaných listů obrazových příloh. Monumenta Bohemiae artis historica; I. svazek.

•             KUBÍK, Viktor. Příručka ke studiu středověké ornamentiky: italské rukopisy (1200-1330) a byzantské rukopisy 10.-13.století. Vyd. 1. České Budějovice: Tomáš Halama, 2008. 607 s. ISBN 978-80-87082-09-6.

•             ROYT, Jan. Středověké malířství v Čechách. Praha: Karolinum, 2002. 163 s. ISBN 80-246-0265-2.

•             BENEŠOVSKÁ, Klára a CHLÍBEC, Jan. V zajetí středověkého obrazu: kniha studií k jubileu Karla Stejskala. Vyd. 1. Praha: NLN, Nakladatelství Lidové noviny, 2011. 229 s., [8] s. obr. příl. ISBN 978-80-7422-139-2.

•             DOKTOROVÁ, Jana. \textit{Malostranský graduál a jeho donátoři: Renesanční iluminovaný rukopis jako nástroj měšťanské reprezentace} [online]. České Budějovice, 2018 [cit. 2018-11-12]. Dostupné z: <https://theses.cz/id/bo15g2/>. Diplomová práce. Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích, Filozofická fakulta. Vedoucí práce PhDr. Kateřina Horníčková, Ph.D..

•             MILTOVÁ, Radka. "Najde se Ovidia Metamorphosis, o kunstu tělesné lásky". Recepce Ovidiových Metamorfóz v barokním umění v Čechách a na Moravě [online]. Brno, 2008 [cit. 2018-11-12]. Dostupné z: <https://is.muni.cz/th/ncyze/>. Disertační práce. Masarykova univerzita, Filozofická fakulta. Vedoucí práce Lubomír Slavíček.

•             HŘEBÍČKOVÁ, Barbora A. Recepty starých mistrů, aneb, Malířské postupy středověku. 2. vydání. Brno: CPress, 2017. 176 stran. ISBN 978-80-264-1598-5.

Dále můžete zkontaktovat Knihovnu UMPRUM: https://www.umprum.cz/web/cs/knihovna, případně vyzkoušet obsah portálu abART: http://abart-full.artarchiv.cz/  a Art: https://artlib.eu/#!/