Pokud za totality patřily vodní plochy státu, jak se určovala jejich cena?

Text dotazu

Jak lze určit tržní cenu vodní plochy (rybníka) v 70. letech 20. století, když trh s vodními plochami v ČSSR prakticky neexistoval? Je někde popsán postup výpočtu tehdejších cen znárodněných pozemků/nemovitostí? Jak prostě zjistit, kolik stál 1m2 vodní plochy před 45 lety? Děkuji

Odpověď

Dobrý den,

jak uvádíte v textu svého dotazu, trh s vodními plochami neexistoval, tržní ceny také ne. Pokusím se odpovědět, co nejlépe na Váš dotaz a nevím, zda Vám moje odpověď pomůže nebo bude dostačovat. Kromě pramenů, ze kterých jsem vycházela, přidávám i jeden z mnoha znaleckých posudků, i když současných. Zpravidla v nich není specifikováno "stáří" rybníku nebo nádrže a v některých případech je uvedeno starý rybník.

Před rokem 1989 ceny majetku v České republice upravoval administrativní oceňovací předpis. Tento předpis tvořil jediný způsob, který byl státem uznávaný pro ocenění majetku. Znalci cenu majetku zjišťovali pomocí matematických vzorců.

Náhradní metodiky byly vypracovány v průběhu 60. a 70. let minulého století. Nejznámější a nejpropracovanější vyšla v knize Hiecke, K. a kol., Oceňování nemovitostí (1976). Výchozí cena nemovitosti byla stanovena na základě přibližných pořizovacích cen staveb k 20. 6. 1939, které autoři získali z podrobných kalkulací a údajů někdejšího Státního úřadu statistického v Praze. Jedná se pouze o přibližné průměrné pořizovací ceny k 20. 6.1939 s ohledem na druh provedení a vybavení staveb.

Dne 1. 4. 1964 nabyly účinnosti nový občanský zákoník (zákon č. 40/1964 Sb.), zákon o evidenci nemovitostí EN (zákon č. 22/1964 Sb.) a notářský řád (zákon č. 95/1963 Sb.). Prováděcí vyhláška č. 23/1964 Sb. vymezila i nemovitosti, které se podle parcelních čísel neevidovaly a do map nezakreslovaly (zemědělské a lesní pozemky ve vlastnictví občanů, pokud byly užívány socialistickou organizací nebo v náhradním užívání). Koncepce úředního oceňování pozemků vychází z předpokladu, že zjištěná cena nemovitosti je prostým součtem ceny stavby a ceny pozemku. Sazby pak byly uváděny ve vyhláškách (např. č. 73/64 Sb., č. 43/69 Sb.) nebo Cenovém výměru č. 120/47/79.

Oceňování pozemků, mimo jiné i vodních ploch se blíže věnuje zákon č. 151/1997 Sb.(§ 13
Oceňování pozemků vodních ploch a jiných pozemků: Pozemky vodních ploch a jiné pozemky se oceňují cenami stanovenými vyhláškou). Obsah zákona lze dohledat na stránkách: https://portal.gov.cz/portal/ovm/

https://www.exekucesumperk.cz/file/Znaleck%C3%BD-posudek-vodn%C3%AD-plocha.pdf

Na závěr typ, kde by snad bylo možné získat případné další informace: https://www.uzsvm.cz/nejcastejsi-dotazy, Ve spodní části stránky najdete kontakt na Informační centrum.

Použité zdroje

Zazvonil, Zbyněk. Administrativní ceny nemovitostí. Vyd. 1. Praha: Ekopress, 2013. 200 s. ISBN 978-80-87865-03-3.
https://is.ambis.cz/th/aqr56/Bakalarska_prace.pdf
https://www.cuzk.cz/[…]/Historie-pozemkovych-evidenci.aspx