Dobrý den, po kom jsou pojmenovány Malšovice a Malšova Lhota?

Text dotazu

Kdo byl onen Maleš nebo Malša a kdy asi žil?

Odpověď

Dobrý den,

Ludvík Domečka ve své knize Královéhradecko uvádí toto:

"Jméno Malšovic vzniklo z osobního jména Maleč. Byl to nepochybně majitel prvního dvora v Malšovicích. Původně byly v Malšovicích asi jen dvůr a pak mlýn, které náležely k podměstí královéhradeckému již ve 13. století. Od 14. století Malšovice přifařeny byly ke kostelu sv. Antonína, který stál na podměstí na straně východní pod městem. První zmínka o mlýnu činí se r. 1396, kdy byl tu mlynář jménem Jakub. Vedle mlýna byla tehda zahrada špitálu sv. Antonína v Hradci Králové."

Antonín Profous v knize Místní jména v Čechách uvádí toto: "Jméno Malšovice = ves lidí Malšových."

František Ladislav Sál ve své knize Pohádky, pověsti a národní písně Královéhradeckého kraje píše o Malšovicích následující:

"Zakladatelem byl bezpochyby Maleš; (staroslovanská jména byla Males, Malše); statek nebo dvůr slul Malešův; jeho potomci sluli Malešovici (Malšovici); přístavbou budov obytných i hospodářských pro celý rod vznikla osada Malšovice. Dost možno, že některý z těchto Malšoviců byl prvním hospodářem v Malšově Lhotě. Malšovice (10 čísel se 76 obyv.) tvořily část města Hradce n. L. - Domky vystavěné při náhoně na mlýn dostaly jméno dle vodního toku ("Náhonu"). Místo zove se také jinak "Hrázka" poněvadž vznikla na hrázi bývalého rybníka, zvaného "Nový" nebo "Obec". - Pár domků za hradeckým mostem přes Orlici jmenovalo se Zámostí."

Víc informací se mi bohužel nepodařilo dohledat.

Použité zdroje

DOMEČKA, Ludvík. Královéhradecko : místopis soudního okresu královéhradeckého. [Sv. 1] díl 1 část 1. V Hradci Králové: Sbor pro zpracování a vydávání monografií Královéhradecka, 1928, s. 128.

PROFOUS, Antonín. Místní jména v Čechách : jejich vznik, původní význam a změny. Díl 3, M - Ř. 1. vyd. Praha: Nakladatelství Československé akademie věd, 1951, s. 20.

SÁL, František Ladislav. Pohádky, pověsti a národní písně královéhradeckého kraje. Díl 1. Hradec Králové: K. Machek, 1919, s. 151.