Dobrý den, kudy vedla ústupová cesta Němců v roce 1945 okolo Rožmitálu p. Tř.?

Text dotazu

Dobrý den, kudy vedla ústupová cesta Němců v roce 1945 okolo Rožmitálu p. Tř.?

Odpověď

Dobrý den,

koncem 2. světové války na  Příbramsku a i v Rožmitálu pod Třebešínem se zabývá ve své bakalářské práci Václav Kadlec.

10. 5. 1945 došlo ke střetnutí mezi ustupujícími Vlasovci a rovněž ustupujících jednotek zbraní SS v Rožmitálu pod Třebešínem.

Vlasovci se stáhli z Prahy přes Lochovic, Jince, Příbram a přes Rožmitál po Třebešínem chtěli projít k americké demarkační linii.

Samotný Rožmitál pod Třebešínem byl osvobozen 12. 5. 1945 sovětskou armádou v devíti amerických tancích M4 Sherman.

Čerpáno z:

Kadlec, Václav. Konec 2.světové války na Příbramsku. Univerzita Karlova v Praze, Pedagogická fakulta, Katedra dějin a didaktiky dějepisu, 2018.

Práce je volně dostupná k nahlédnutí a obsahuje i použité zdroje k případnému dalšímu studiu.

Konec 2.světové války na Příbramsku | Digitální repozitář UK (cuni.cz)

Další informace by Vám mohlo poskytnout Podbrdské muzeum.

Kontakt - Podbrdské Muzeum (podbrdskemuzeum.cz)

Případně Hornické muzeum Příbram:

Muzeum | Kontakty | HORNICKÉ MUZEUM PŘÍBRAM - www.muzeum-pribram.cz